ebooks43.pl

dobre darmowe e-booki

Palma, jajko i śmigus w praktykach wielkanocnych ludu polskiego
Franciszek Gawełek
Format: PDF, EPUB, MOBI
Magiczny, fascynujący świat pogańskich obrzędów, które przejęło chrześcijaństwo. Okazuje się, że wszystkie trzy atrybuty Świąt Wielkanocnych: palma, jajko i śmigus pojawiły się w kulturze wiele tysięcy lat temu. Dzięki tej publikacji dowiesz się jaki był ich sens i znaczenie – dlaczego były ważne. Nie tylko w Polsce ale także w innych krajach Europy i świata. Zobaczysz jak wiele różnorodnych, często bardzo oryginalnych obrzędów było z nimi związanych. Książka ta ukazała się drukiem ponad 100 lat temu co tylko zwiększa jej atrakcyjność dla współczesnego czytelnika.
Nasze pieśni
Jadwiga Zwolakowska
Format: PDF
Minęła rocznica powstania harcerstwa, zbliża się rocznica powstania Polski. Uczcijmy tak jedną jak i drugą pieśnią, obecną kiedyś „Czy w radzie, czy w zwadzie, czy w swarnej gromadzie, w modlitwie, czy w bitwie, czy harcem w gonitwie” (J. Kościelski / S. Moniuszko), prowadzącą nas „Przez pola, lasy i łąki” (J. Dargiel), a obecnie zaniechanej i zapomnianej – przynajmniej odnówmy pamięć o pieśni, gdy już nie potrafimy sami jej zaśpiewać.
Tematy niebezpieczne
Dariusz Ratajczak
Format: PDF, EPUB, MOBI
O pewnych rzeczach nie wypada rozmawiać a tym bardziej pisać. Autor tej książki zupełnie się tym nie przejmuje i porusza wyłącznie takie zakazane tematy. Dużo tu o żydach, masonach, hitlerowcach i komunistach (i ich wzajemnych związkach). O konfliktach w Irlandii Północnej i w Republice Południowej Afryki. I o wielu innych sprawach. Historia miesza się tu ze współczesnością, polityka ze sprawami obyczajowymi, marginaliami. Jest to proza bardzo gorąca, emocjonalna i, przede wszystkim, ciekawa, dobrze napisana. Wiele nieznanych faktów, często zaskakujących.
Franciszek w Polsce 2016
Papież Franciszek
Format: PDF, EPUB, MOBI
Co powiedział Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w lipcu 2016 r.? Pełne teksty wszystkich jego publicznych wystąpień!
Goła Baba
Joanna Szczepkowska
Format: PDF, EPUB, MOBI
Zaskakujący tekst pełen wdzięku, ironii i humoru. Może być po prostu dobrą rozrywką. Albo pretekstem do przemyśleń nad sztuką, sukcesem i życiem. A także nad delikatnością i chamstwem. Zdumiewająca jest wielość i subtelność znaczeń jakie można w nim znaleźć. Godna podziwu sprawność narracji. Zaproszenie do przewrotnego dialogu o prawdzie i fałszu, komercji i sztuce: o trudnej nagości i modnej, efektownej goliźnie. Tekst jest też swoistą prowokacją – autorka zastawia na czytelnika i widza pułapkę...
Latający Talerz czyli Frisbee - graj na punkty!
Jacek Chołoniewski
Format: PDF
Mało kto w Polsce wie, że latający talerz (dysk) zwany też frisbee, który można kupić w każdym sklepie sportowym, to nie tylko rekreacyjna zabawka. Latającym talerzem można też grać na punkty i jest to gra naprawdę fajna i godna polecenia. Jej zasady są bardzo proste a boisko do gry można zrobić praktycznie wszędzie. Pobierz udostępniony tu w formacie pdf plik, który zawiera zasady gry w Ultimate Frisbee (tak oficjalnie nazywa się ta gra). Są to zasady nieco uproszczone i skrócone, aby byś mógł szybko zrozumieć na czym polega ta gra i jak najszybciej w nią zagrać!
Wałęsa - człowiek na smyczy?
Krzysztof Wyszkowski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Czy Lech Wałęsa to heroiczny i niezłomny pogromca komunizmu? Wielki Polak, autorytet, postać bez skazy? A może agent tajnych służb? Lub następca Nikodema Dyzmy, człowiek głupi i prymitywny a do tego chciwy i zawistny? Te ważne pytania, to nie tylko pytania o przeszłość Lecha Wałęsy. To także pytania o genezę Trzeciej Rzeczpospolitej, o historię powstania Polski jako suwerennego (?), demokratycznego (?) i sprawiedliwego (?) państwa. Wywiad z Krzysztofem Wyszkowskim, który tu publikujemy (przeprowadził go Krzysztof Wołodźko w dniu 20 grudnia 2012 roku) rzuca nowe światło na te zagadnienia.
Ballady Beskidzkiego Dziada
Barbara Faron
Format: PDF, EPUB, MOBI
Autorka wiedzie czytelnika do zagród skupionych w odgrodzonej od świata dolinie. Przedstawia losy prostych ludzi, którym przyszło narodzić się i egzystować w surowych, górskich warunkach. Co ważne – egzystować obok szeregu niematerialnych istot, takich jak śmierć, diabeł, boginki, strzygonie, siodełka, mamuny, duchy itp., w których istnienie nikt nie śmiał ówcześnie wątpić. W tle tych wspaniałych opowieści odnajdziemy wierzenia, mentalność oraz ukształtowany przez stulecia system wartości, stanowiący konglomerat wierzeń pogańskich i chrześcijaństwa.
Złączeni samotnością
Kinga Michałowska
Format: PDF, EPUB, MOBI
Miłość pozostaje, nawet wówczas, gdy odejdą kochający się ludzie. Są uczucia, o których nie warto i nie sposób zapomnieć. Właśnie o nich jest ten tomik.
Kasia. Legenda zapomnianej ikony Marca '68
Jerzy Kelner
Format: PDF
Konstancja Halina Surmacz – Małochleb była prostą studentką Wydziału Elektrycznego PWr i poza urodą i zdolnościami organizacyjnymi nie wyróżniała się wśród tysięcy studiujących. A jednak Jej życie związało się z dziejami Politechniki, Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski w sposób nierozerwalny, czego wyróżnikiem jest nadany Jej Krzyż Polonia Restituta. A jednak nie była to droga życia umoszczona kwiatami.
Przekąski - Zakąski. Jak być dobrym, jeśli nie było się nawet złym
Wojciech Albiński
Format: PDF, EPUB, MOBI
Zbiór 23 opowiadań przedstawiających życie współczesnych trzydziestolatków. Autor pisze o swoich kolegach i koleżankach – równolatkach. Porusza tematy uniwersalne, zawsze ważne: dzieciństwo, rodzice, rodzina, praca, miłość, seks, religia. Literatura typowo męska. Mężczyźni łatwo się z nią zidentyfikują a kobiety będą miały okazję do spojrzenia na świat z innej, męskiej perspektywy. Teksty dobrze, profesjonalnie napisane, oryginalne i różnorodne. Humor, ironia, czasem liryka.
Expose pierwszego niekomunistycznego premiera - Tadeusza Mazowieckiego
Tadeusz Mazowiecki
Format: PDF, EPUB, MOBI
Dzień 24 sierpnia 1989 to chwila historyczna - chwila wygłoszenia w Sejmie expose przez pierwszego niekomunistycznego premiera - Tadeusza Mazowieckiego. Wokół tego przemówienia narosło już wiele nieporozumień, z których najważniejszym, choć nie jedynym, jest sprawa grubej kreski. Co naprawdę powiedział Mazowiecki w Sejmie? Czy jego expose zawiera jakieś niewygodne, nawet po latach i dlatego warte otoczenia niepamięcią treści? Przekonaj się o tym sam sięgając do oryginalnego źródła - pełnego tekstu przemówienia, które tu udostępniamy.
Pamiętnik pani Hanki
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Format: PDF, EPUB, MOBI
Doskonała powieść romantyczno - szpiegowska, a zarazem ponadczasowy portret kobiety. Bardzo dobra literatura oraz świetna rozrywka! Szalone lata 30-te dwudziestego wieku. Miłość, zdrada, wielki świat, szpiegowskie afery. Wiele interesujących spostrzeżeń o relacjach damsko - męskich. Ciekawa lekcja dla ludzi interesujących się szarmanckim uwodzeniem kobiet czy też, z drugiej strony, uwodzeniem skazanym na porażkę. Autor doskonale wgłębia się w umysł płci przeciwnej, jest świetnym obserwatorem. Do takiego stopnia, że możemy zapomnieć, iż dzieło to nie jest twórczością żadnej damy, a napisał je mężczyzna.
F10.2
Tomasz A. Morris
Format: PDF, EPUB, MOBI
Tytuł wygląda dziwnie i tajemniczo. Jak symbol nienazwanej jeszcze, obcej planety. I to po trosze prawda. Alkoholizm jest bowiem dla większości obszarem nieznanym, a F10.2 to kliniczny kod syndromu uzależnienia alkoholowego. Autor wydał książkę pod pseudonimem, bo w polskim, zakłamanym, parafialnym zaścianku mentalnym nie można inaczej. Tekst świetny literacko, dowcipny – dobrze się czyta. Ma na pewno sens ogólniejszy niż tylko wychodzenie z nałogu.
Charles J. Whitman. Analiza przypadku masowego mordercy
Jarosław Stukan
Format: PDF, EPUB, MOBI
Literatura faktu. Fragment listu, jaki pozostawił bohater tej książki: "Do wszystkich, których to dotyczy. Właśnie odebrałem życie mojej matce. Jestem przez to rozstrojony. Jakkolwiek czuję, że jeżeli istnieje niebo, ona się tam teraz znajduje. A jeśli nie ma życia po śmierci, uwolniłem ją chociaż od cierpienia na ziemi...". Autor okładki: Jacek Pałka.
Sztuka kochania
Owidiusz
Format: PDF, EPUB, MOBI
Słynny frywolny poemat erotyczny, przełożony swobodnie i bardzo dowcipnie na język polski przez Juliana Ejsmonda. Jest to jednak przede wszystkim tekst bardzo zabawny, lekki. Dobrze się go czyta. Dziś, po upływie dwóch tysięcy lat, po rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, poemat nadal zachwyca swobodą podejścia do tematu, pięknem języka i radością życia, jaka z niego bije.
Toksyczna psychologia i psychiatria. Depresja a samobójstwo
Jarosław Stukan
Format: PDF, EPUB, MOBI
Czy samobójca jest chory psychicznie? Jaka jest przyczyna samobójstw? Czy depresja istnieje czy też jest ekonomicznym oszustwem, wielką manipulacją? Czy antydepresanty pomagają czy też są wręcz szkodliwe? Na te, i wiele innych pytań odpowiada autor – profesjonalny psycholog i psychiatra.
Kodeks Cywilny
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
Format: PDF, EPUB, MOBI
Kodeks Cywilny to zbiór regulacji określający stosunki cywilno-prawne pomiędzy osobami fizycznymi a także osobami prawnymi. Określa podstawowe normy z zakresu prawa cywilnego. Składa się z czterech ksiąg: części ogólnej, części traktującej o prawie rzeczowym (regulacje określające prawa własności i inne prawa do rzeczy), prawie zobowiązań (zapisy regulujące formy i zasady wymiany dóbr oraz usług), oraz prawie spadkowym (regulacje określające prawa i obowiązki majątkowe po śmierci ich dotychczasowego właściciela). Okładka nawiązuje do art. 148 Kodeksu Cywilnego.
Anielskie eliksiry
Agnieszka Kuciak
Format: PDF, EPUB, MOBI
Bardzo intensywny i oryginalny tekst. Mit, baśń i rzeczywistość przenikają się w nim iskrząc się barwami, przygodą, humorem. Autorka z wysokości swego mieszkanka na ostatnim piętrze jednego z poznańskich blokowisk spogląda na to miasto zamieniając je w miasto bajeczne. Mury i ludzie tracą oczywistość, zyskując w zamian niezliczone przywileje wyobraźni. W tym świecie wszystko jest możliwe z wyjątkiem banału i nudy. Czytając masz szansę na przeniesienie się, choćby chwilowe, w inny, lepszy wymiar. Autor okładki: Jacek Pałka.
Marek Aureliusz - Rozmyślania
Marek Aureliusz
Format: PDF, EPUB, MOBI
Zbiór wciąż aktualnych przemyśleń na temat życia i śmierci, ludzkich ograniczeń i niedoskonałości, błahości codziennych kłopotów wzbudzających w nas zbyt duże emocje. Źródło inspiracji i swoisty przewodnik samodoskonalenia i stosowania właściwej perspektywy, by żyć szczęśliwie i z pożytkiem dla innych. Dzieło słynne, jedyne w swoim rodzaju, napisane w II wieku naszej ery przez rzymskiego cesarza, a zarazem filozofa, Marka Aureliusza, który pisał je, gdy dowodził rzymskimi wojskami w walce z barbarzyńcami.
Konopielka
Edward Redliński
Format: PDF, EPUB, MOBI
Zderzenie "prostych ludzi" z "ludźmi z miasta" - prowadzące do zaskakujących wydarzeń. Wyraziste postacie, ciekawa akcja, sporo ironii i poczucia humoru, trochę seksu. Prości, niepiśmienni mieszkańcy zapadłej wsi Taplary od pokoleń żyją pracowicie i po bożemu, w stałym rytmie pór roku. W swojej małej wspólnocie trwają przy dawnych zwyczajach, wierzeniach i zabobonach. Od wielkiego, obcego świata z jego pędem do zmian, występkami i grzechami odgradzają ich bagna i mokradła. Niestety nowoczesny świat dociera także do nich. Pewnego dnia we wsi zjawiają się przedstawiciele lokalnych władz i oznajmiają, że bagna zostaną osuszone, czas na elektryfikację i oświatę. Razem z nimi przyjeżdża młoda nauczycielka, wysoka, delikatna panienka, która ma prowadzić we wsi szkołę.
Kostka Cole'go
Rodmir Dębiński
Format: PDF, EPUB, MOBI
Przedstawiam Państwu moją debiutancką powieść. Historia którą opowiadam, toczy się w małym miasteczku leżącym w województwie zachodnio-pomorskim. Mieszkańcy miasta Wilkowo borykają się z problemami związanymi ze zbudowanym niedawno Instytutem Badań Wojskowych. Na usytuowanym obok Instytutu poligonie mają miejsce tajemnicze wydarzenia, które elektryzują lokalną społeczność. Świeżo upieczony dziennikarz prowadzi śledztwo, którego tłem są skomplikowane stosunki małomiasteczkowej społeczności. Wiek: 18+.
Buddyzm. Dobre pytania - dobre odpowiedzi
Shravasti Dhammika
Format: PDF, EPUB, MOBI
PYTANIE: Czym jest buddyzm? ODPOWIEDŹ: Nazwa "buddyzm" pochodzi od słowa budhi, które znaczy tyle co "przebudzić się", tak więc buddyzm może być nazywany filozofią przebudzenia, która ma swój początek w doświadczeniu Siddhatthy Gotamy, znanego jako Buddha, który mając trzydzieści pięć lat, dzięki własnym staraniom, doznał przebudzenia. Buddyzm liczy sobie obecnie dwa i pół tysiąca lat i ma około trzysta milionów wyznawców na całym świecie. Przez wiele stuleci buddyzm był nurtem dominującym głównie w Azji, lecz stopniowo zdobywa zwolenników także w Europie, Australii i Ameryce.
Złudzenie istnienia
Krzysztof Szczypka
Format: PDF, EPUB, MOBI
Każdemu z nas należy się szczęście i nikt nie powinien cierpieć. To chyba dobre słowa na wstępie książki o naukach człowieka, który dwa i pół tysiąca lat temu postawił sobie za cel znalezienie sposobu na wyzwolenie wszystkich istot z cierpienia. Zapewne oglądając wieczorne wiadomości, w których co rusz znajdują się doniesienia o katastrofach, wypadkach, wojnach i morderstwach przypuszczacie, że ten człowiek nie osiągnął swego celu.
Nie bójmy się cholesterolu czyli wojna margaryny z masłem
prof. dr hab. Grażyna Cichosz
Format: PDF, EPUB, MOBI
Czy rzeczywiście podwyższony poziom cholesterolu jest zagrożeniem dla zdrowia, przyczyną miażdżycy, zawałów, wylewów? Czy tłuste jedzenie jest dla nas szkodliwe? Czy margaryna jest zdrowsza od masła? Już samo stawianie tych pytań wydaje się herezją. A co dopiero negatywna na nie odpowiedź, którą znajdziesz w publikowanym u nas tekście. Uważaj – ten tekst może całkowicie odmienić Twoje poglądy na zdrowe odżywianie! Może też przyczynić się do znacznej poprawy Twojego zdrowia.
Sezonowa miłość
Gabriela Zapolska
Format: PDF, EPUB, MOBI
Historia romansu żony skromnego urzędnika z młodym aktorem. Tuśka wyjeżdża do Zakopanego z córką, aby podratować zdrowie i odpocząć od ciągu nudnych, codziennych zajęć, które spełnia jako żona i matka. Tatry witają ją szarugą i samotnością do dnia, gdy w jej życie wkracza przystojny, pełen sił witalnych aktor Porzycki. Tuśka natychmiast ulega jego czarowi, ale broniąc się przed flirtem, zakochuje się prawdziwie. Zapolska z ogromną wrażliwością i znawstwem opisuje relacje między kobietą a potencjalnym kochankiem. Ich rosnącej fascynacji przygląda się córka Tuśki, niemy, lecz jakże istotny świadek zdarzeń. W tle znakomicie odmalowane Zakopane i góralszczyzna, a także środowisko aktorskie, dobrze znane autorce.
Elizium
Mike A. Clearance
Format: PDF, EPUB, MOBI
Elizium to wielowątkowa powieść z elementami fantasy. Znajdziecie w niej bohaterów obdarzonych niezwykłymi zdolnościami, mityczne stworzenia oraz starannie wykreowany świat. Jest to pierwszy tom trylogii zatytułowanej "Władcy Dusz". Jarmis Reggick, członek mrocznego bractwa, po raz kolejny zawodzi się na szkolonym przez siebie rekrucie. Na domiar złego w Velfare pojawia się ktoś, kto najwyraźniej zna jego ponurą przeszłość.
Namiętność w miejscu publicznym
Sławomir Łuczak
Format: PDF, EPUB, MOBI
Pracownicy wielkich korporacji, matrymonialni oszuści, damy najlżejszych obyczajów, wielkomiejski harmider – wśród takich pejzaży zdeformowanych czarnym humorem Łuczaka płynie wartko historia dość niecodziennej namiętności. Pochwała kobiecości wygłoszona przez człowieka nieskorego do pochwał, zdystansowanego do świata samotnika i eskapistę. Główny bohater powieści, kompozytor tworzący z wielką niechęcią muzykę do spotów reklamowych to postać żyjąca w świecie własnych, najczęściej nie przystających do niczego i nikogo idei. I nagle pojawia się cud ...
Wiersze o kwiatach
praca zbiorowa
Format: PDF, EPUB, MOBI
Zebraliśmy w jednym, elektronicznym tomie kilkadziesiąt wierszy napisanych przez polskich poetów mniej więcej sto lat temu, tworzących w konwencji Młodej Polski – kierunku w sztuce (literaturze, malarstwie, muzyce), który wychodził z założenia, że zachodnia cywilizacja nie ma już człowiekowi nic więcej do zaoferowania, a świat zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Wiersze, które wybraliśmy z bogatego zbioru ówczesnych utworów, to wiersze o kwiatach. Kryterium było jedne: w tytule musi być nazwa jakiejś rośliny, która kwitnie.
Tajemnica starego jeziora
B. J. Harald
Format: PDF, EPUB, MOBI
Bohaterem powieści jest siedmioletni Kuba, przedszkolak, który po wakacjach rozpoczyna naukę w szkole. Akcja zaczyna się od przyjazdu Kuby na położoną w lesie działkę, na której mieszkają jego dziadkowie. Początkowo nie dzieje się nic niezwykłego – Kuba spędza czas na zabawach nad jeziorem, spotkaniach z rówieśnikami, wycieczkach z dziadkiem. Po pewnym czasie zaczynają przydarzać mu się tajemnicze wypadki: w oknach opuszczonej willi widzi ducha starej kobiety, na dzikim uroczysku znajduje dziwny kamień emitujący niezwykłe światło, natrafia na ślady życia „czarnoksiężnika”, którego przed wiekami spalono na stosie za kontakty z diabłem. Wydarzenia realne przeplatają się z fantastycznymi balansując na granicy jawy i snu, nie dając jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, co dzieje się naprawdę, a co jest wytworem dziecięcej wyobraźni. Finał wyjaśnia początkowo zagadkę, jednak nagły zwrot akcji stawia to wyjaśnienie pod znakiem zapytania.
Kocha, lubi... żartuje?
Stefan Vögel
Format: PDF, EPUB, MOBI
Dagmara, ponętna, pełna temperamentu niepoprawna marzycielka zamierza wyjść drugi raz za mąż. Tuż przed ceremonią ślubną znajduje na stoliku lakoniczną wiadomość „Nie mogę”. Te dwa słowa nabazgrał pośpiesznie na kartce papieru jej narzeczony Janek. Dagmara, ocierając łzy chusteczką, przeprowadza ostrą wiwisekcję płci brzydkiej, ze swadą zastanawia się, z czego wynikają jej wieczne uczuciowe katastrofy z mężczyznami. Dobra zabawa i okazja do refleksji.
Pokolenie porno
Paweł Jurek
Format: PDF, EPUB, MOBI
Sztuka przedstawia młodych drapieżnych przedstawicieli show-biznesu. Seks, szukanie sławy i stres to wyznaczniki ich życia. Największą radość sprawiają im rozbierane prywatki. Odważna tragikomedia o utracie wartości w życiu. Akcja sztuki przedstawia świat bez zasad moralnych, całkowicie nastawiony na konsumpcję. Autor operuje współczesnym językiem, nie stroniąc od wulgaryzmów.
Linia nocna. 10 snów
Jerzy Sosnowski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Autor, popularny dziennikarz radiowej Trójki, próbuje zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości. Sięga więc do snów, wychodząc z założenia, że są one odbiciem ludzkich przeżyć, obsesji i lęków nie mniej istotnym niż życie na jawie. Powstał w ten sposób zbiór opowiadań, który daje się odczytywać na różnych poziomach. Jerzy Sosnowski wykazuje godną podziwu pomysłowość – każde z jego opowiadań ma indywidualny charakter, niesie inne znaczenia, zaskakuje czytelnika w oryginalny, odmienny sposób. Świetna mieszanka wątków obyczajowych z fantastyką i horrorem.
Twój wredny szef
Sławomir Jakima, Piotr Rachtan
Format: PDF, EPUB, MOBI
Szczegółowe, inteligentne i pożyteczne studium relacji pracownik – podwładny. Także o innych sprawach z jakimi na co dzień spotykamy się w pracy: o awansach, zwolnieniach, imprezach integracyjnych, rywalizacji. O pracoholikach, alkoholikach i firmowych romansach. Ciekawa i praktycznie przydatna lektura i dla szefów i dla podlegających im pracowników. Napisana lekko i, czasem, z przymrużeniem oka.
Matka Polka 2018. 100 lat Pol(s)ki niepodległej
Mateusz Kaptur
Format: PDF, EPUB, MOBI
Pracując z kobietami, słuchając ich opowieści o życiu, o tym, jak postrzegają siebie i swoje położenie w kontekście czasowym (XXI wiek), geograficznym (Polska) i społecznym (pracownik, matka, żona), zacząłem zastanawiać się, czym uwarunkowane jest ich spojrzenie na siebie i – w efekcie tych obserwacji – skąd biorą się tak różne, nierzadko sprzeczne ze sobą, postawy. Dlaczego jedne kobiety czują nieustanną presję, że coś muszą (robić karierę zawodową, urodzić dziecko przed trzydziestką, znaleźć atrakcyjnego męża – kolejność dowolna), i dlaczego inne o tym samym wręcz marzą? Dlaczego wybór drogi życiowej kobiety jest zawsze jej stosunkiem do czegoś (do tradycji, oczekiwań społecznych itp.)? Dlaczego kobieta wydaje się więźniem tych relacji? Jaki wpływ na jej los mają wcześniejsze decyzje i doświadczenia kobiet przodków? Jaką rolę w tej konfrontacji misji i spełnionych planów oraz powinności i zawiedzionych oczekiwań odgrywają mężczyźni? Szukając odpowiedzi na wcale nie nowe, ale wciąż powracające i mnożące się pytania, nie zapominam o istotnych punktach odniesienia, którymi są feminizm oraz prawa kobiet. Szukając zaś ramy dla swoich obserwacji i deklarując tym samym chęć nie tylko kreowania, ujęcia, ale także reagowania, udziału, wybieram literaturę.
Antrakt
Arkadiusz Buczek
Format: PDF, EPUB, MOBI
Tomik poetycki Arkadiusza Buczka, poety buntownika, poety wojowniczo nastawionego do świata, ostrego w widzeniu rzeczywistości, wreszcie poety mającego już swoje wierne grono fanów. Te powstałe w latach 2008-2009 wiersze przepełnione są melancholią, naznaczone chorobą trawiącą od lat jego duszę. Swoiste rozliczenie, podsumowanie. Autor nie używa znaków przestankowych i dużych liter - efekt tego formalnego zabiegu jest zaskakująco dobry. Jego twórczość nie stroniąca od szokujących skojarzeń i wulgaryzmów udanie nawiązuje do twórczości Charlesa Bukowskiego i Hermana Hesse. Arkadiusz Buczek był liderem nieistniejącego już zespołu rockowego „Antybiotyk” - link do nagrań jego utworów znajduje się w tym e-booku.
Romans w Lublinie
Zbigniew Włodzimierz Fronczek
Format: PDF, EPUB, MOBI
Lublin słynął z pięknych kobiet. Nie brakowało wśród nich panien szalonych, odważnych, przebiegłych, także inteligentnych. Podbijały Europę, zasłynęły w świecie. W kilku stolicach głośno było o pięknej Jadwidze, zwanej Wenus z Lublina, czy Annie Sierzpowskiej, muzie i modelce Amadeo Modiglianiego. E-book oryginalnie i interesująco ilustrowany. Książka była już trzykrotnie wydana, tłumaczona na języki obce.
Minęło 1000 lat. Przewodnik historyczno-krajoznawczy po Polsce
Andrzej Mirski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Książka ta przedstawia początki naszej państwowości, czyli wydarzenia rozgrywające się około 1000 lat temu. Oprócz opisów historycznych faktów znajdziemy w niej także wskazówki gdzie szukać zabytków z tego okresu – jest więc ona rodzajem przewodnika. Autor książki nie przestrzega zasad poprawności politycznej, której hołdują nudne, szkolne podręczniki. Uwzględnia też wyniki najnowszych badań naukowych, które często przeczą utartym przez stulecia poglądom na wiele istotnych spraw.
Serwantka
Monika Sawicka
Format: PDF, EPUB, MOBI
Ciekawa, zabawna, dynamiczna akcja od pierwszej do ostatniej strony. Wyraziste, nietuzinkowe postacie – przede wszystkim kobiet – mężczyźni tworzą tu tło, ale w myśl zasady: faceci nie są pępkiem świata i kobiety doskonale potrafią sobie bez nich radzić, choć czasami się przydają, i to nawet bardzo. Opowieść o tym czego pragną współczesne kobiety. Inteligentna ironia doprowadzona nieomal do perfekcji. Nieomal, bo i tak nie ukryła wrażliwości autorki.
Dawno, dawno temu
praca zbiorowa
Format: PDF, EPUB, MOBI
Osiem współcześnie napisanych bajek – każda przez inną autorkę (i jednego autora). Niektórych bajek nie opowiada się dzieciom na dobranoc. Bo są zbyt brutalne, bo zbyt obnażają prawdę, bo młody człowiek nie jest dostatecznie ukształtowany. Śpiąca Królewna, zamiast zostać obudzona przez Księcia i wieść dostatnie życie u boku ukochanego, zostaje zgwałcona, rodzi dwójkę dzieci i nigdy się nie budzi. Bajki, które będziecie mieli okazję przeczytać, to historie, którym bliżej do bajek pierwotnych aniżeli tych współczesnych, ugładzonych i wyidealizowanych.
Wieczór w garsonierze
Sylwia Baczyńska
Format: PDF, EPUB, MOBI
Przewrotna, liryczna opowieść o losach pewnej zdrady małżeńskiej. Zdrada staje się misterium samozatracenia i jednocześnie drogą do głębi własnej istoty. Płytki seks splata się z medytacyjną ciszą. Czyn moralnie potępiany, staje się drogą wglądu w sens życia i miłości. ,,...Dotyk nie istnieje , bo nie ma tego , który dotyka, znikamy, miejsca po nas wypełnia miłość, już ledwie widzę, Twój kształt...”
Zrobiłbym coś złego
Michał Chmielewski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Powieść o dojrzewaniu – brutalnym, przyspieszonym, gwałtownym. Przedstawiająca życie młodzieży w sposób realistyczny, szczery, naturalistyczny. Bohaterowie to czwórka nastolatków. Właśnie rozpoczynają się wakacje, których nie zapomną do końca życia – to właśnie w te wakacje dowiedzą się, że życie to nie bajka, że każde działania pociągają za sobą konsekwencje i że nic nie trwa wiecznie. A wszystko to przez pistolet, który jeden z nich wynosi z domu.
Wyznania grabarza
Zbigniew Włodzimierz Fronczek
Format: PDF, EPUB, MOBI
Anioły, diabły, zjawy i upiory. Anioła jeden widział na obrazku, drugi doświadczył jego pomocy. Diabeł niby nie taki straszny, jak go malują, ale za pomoc każe sobie słono płacić, a z widmami i upiorami sprawa jest tajemnicza. Dużo tu o dobroci, marzeniach. I o odwadze. O odwadze marzenia. Miejcie odwagę być szczęśliwymi. To kolejne przesłanie. Nie brakuje w tych opowiadaniach liryzmu, pogody, szacunku dla szlachetności, a także podziwu dla oryginałów, filantropów i fantastów, przed którymi autor zawsze uchyla kapelusza.
Stosunek z komuną, czyli półpasiec
Władysław Wiesław Piątek
Format: PDF
Wolność mierzy się krzyżami. A czy ktoś pomyślał o krzyżach na duszy, które w spadku po rodzicach dostawały powojenne dzieci? Każde dziecko marzy o spokojnym domu, kochających się rodzicach i dobrym dzieciństwie. Wojna zawsze zostawia ślady na duszy tych, co przeżyli: jedni stają się bardziej religijni, inni wpadają w pułapki zachłyśnięcia się wolnością, a jeszcze inni popadają w paranoje i choroby psychiczne. Dzieciństwo bohatera książki przypadło na czasy rozwijającego się socjalizmu i zamordyzmu, gdzie każdy szpiegował każdego, a donosicielstwo i podkładanie przysłowiowej świni były w cenie.
Z docieków nad życiem płciowem
dr Stanisław Kurkiewicz
Format: PDF, EPUB, MOBI
Wydany w 1905 roku, pierwszy polski poradnik seksuologiczny autorstwa pioniera polskiej i światowej seksuologii. Autor omawia znaczenie życia seksualnego dla prawidłowego i harmonijnego rozwoju człowieka. W przystępnej formie omawia istotę popędu seksualnego, jego przejawy i różnice u kobiet i mężczyzn oraz następstwa nieprawidłowego rozwoju seksualnego. Tekst zaskakuje zabawną archaicznością i oryginalnością języka oraz merytoryczną aktualnością.
Czy trudno jest łatwiej żyć? Punkt widzenia głównie kobiecy
Anna Dodziuk
Format: PDF, EPUB, MOBI
Czy istnieje recepta na szczęśliwy związek? Czy On się może zmienić? Czy mężczyźni chcą mieć dzieci? Było-minęło, czy nadal trwa? Czy można zaprzyjaźnić się z teściową? Święta – czas nudy czy zabawy? Co to znaczy po równo? Powiedzieć, nie powiedzieć? Myślałam, że sobie wystarczymy ...
Ród wampirów
Kinga Michałowska
Format: PDF, EPUB, MOBI
Wyłonił się z mgły ratując ją. Dzięki niemu znalazła dom, który był zawsze tam gdzie on. Pokochała go, gotowa złamać dla niego najważniejszą zasadę rodu, lecz jeszcze nie wie jak wielkie niebezpieczeństwo dla niej i dla jej bliskich niesie ze sobą ta miłość.
Dzikie Anioły i inne opowiadania
Henryk Bardijewski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Trzydzieści osiem opowiadań. Tytuł jest paradoksem: czy anioły mogą być dzikie? W tej książce jednak nic nie jest zwyczajne. Opowiadania Bardijewskiego to proza najwyższej próby. Ani jedno zdanie, ba, nawet słowo, nie jest w nich przypadkowe. Sporo w nich humoru. Szczypta filozofii. Ani trochę nudy czy banału. Lektura tych opowiadań podziała na Ciebie uspokajająco, ale nie usypiająco. Skłoni do refleksji i zastanowienia, a także, czasem, rozbawi.
Stosunek seksualny nie istnieje
Jaś Kapela
Format: PDF, EPUB, MOBI
Dobrze się czyta. Książka zabawna i błyskotliwa, awangardowa i oryginalna ale także obrazoburcza, wulgarna i szargająca świętości – bardzo niegrzeczna. Doszukiwano się w niej głębokich treści a także wyśmiewano lub oburzano się – i wszystkie te reakcje mają sens. Bohaterami są dwaj studenci, gadający o byle czym i szwędający się tu i ówdzie. Autor kpi i z czytelnika i z samego siebie. Na okładce wykorzystano fotografie kwiatów: orchidei i kalii.
Pochwała po-wolności
Profesor Karol Sauerland
Format: PDF, EPUB, MOBI
Ciekawe, i być może znaczące, że w języku polskim słowo „wolność” po dodaniu doń członu „po” daje słowo „powolność”. Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu. Czy zawsze tak było? Okazuje się, że nie. Paradoksalnie ludzie zaczęli odczuwać brak czasu gdy wynaleziono szybkie sposoby poruszania się. Jeśli zależy nam na sukcesie, życie zmusza nas do gonitwy: coraz więcej, coraz szybciej; ale zarazem wiadomo, że bez oddechu, bez zastanawiania się możemy łatwo wpaść w ślepy zaułek, w najlepszym przypadku w zwykłą rutynę.
Kazania księdza Stokowego
Józef Stokowy
Format: PDF
Kazania ks. Józefa Stokowego, choć zniekształcone, zachowały się na magnetofonowej taśmie szpulowej i dzięki zastosowanym metodom udało się udostępnić nagrania zarówno do edycji tekstu, jak i umożliwić ich odtwarzanie z płyty CD. Szczególnie poruszające jest to, że ostatnie kazanie ksiądz Stokowy wygłosił nie tylko na dwa dni przed śmiercią do swoich parafian, ale że zostało ono odtworzone z taśmy Jemu samemu na pogrzebie. O samych kazaniach można by powiedzieć, że stanowią relikt minionej epoki, ale też, że są wzorem dla nowych kierunków. Oto bowiem papież „Franciszek doradzał kaznodziejom, by na ambonie nie odpowiadali na pytania, których nikt nie zadaje. Rozumiem przez to, że przygotowującemu się do wygłoszenia homilii nie wystarczy znajomość czytań mszalnych, Biblii, Tradycji. Konieczna jest również znajomość realiów, w jakich żyją chrześcijanie, czyli Kościół.” - o. Wacław Oszajca, „Jezus duszpasterz”, Tygodnik Powszechny, 21.X.2018, nr 43 (3615), str. 20, kol. 2,w.24-29 od g. A ks. Stokowy zadawał pytania w imieniu swoich parafian i na nie odpowiadał.
Trędowata
Helena Mniszkówna
Format: PDF, EPUB, MOBI
Najsłynniejszy polski melodramat. Wielokrotnie wznawiany i czterokrotnie ekranizowany. Historia uczucia między dumnym, rozpieszczonym przez życie i kobiety magnatem, a skromną, szlachetną i uroczą szlachcianką, na drodze spełnienia którego stają przesądy społeczne i fanatyzm arystokratycznych rodów. W nieśmiertelny schemat kopciuszka i księcia autorka wpisała romantyczny dramat, rozgrywający się w środowisku polskich wyższych sfer. Powieść napisana w zupełnie innej epoce (wydana w 1909 roku), ale wciąż niesie aktualne także dzisiaj, ważne przesłanie: nie bójcie się i idźcie zawsze za głosem serca!
Pierwszego
Sławomir Shuty
Format: PDF, EPUB, MOBI
Duża dawka groteski i czarnego humoru. Znany, nagradzany i kontrowersyjny autor w charakterystyczny dla siebie sposób opisuje polską rzeczywistość. Tym razem tematem jest chlanie wódy i pijackie szaleństwa. Tekst bardzo obrazowy, sugestywny, wręcz naturalistyczny. Nie unikający wulgaryzmów, które, niestety, są często związane z piciem alkoholu – piciem na umór, które prowadzi do totalnego chaosu i destrukcji. Utwór dotąd nigdzie nie publikowany – dostępny jedynie u nas! Autor projektu okładki: Jacek Pałka.
Mój świat pokręcony czyli droga do trzeźwości
Michał Pielesz
Format: PDF
Autobiografia z elementami psychoedukacji i wskazówkami dla osób, które chcą przestać brać. Historia upadku na dno i wydostania się z czeluści piekła, czyli nałogu. Książka w formie monologu wewnętrznego. Zamieszczone zostały także wiersze z różnych okresów mojego życia. Przebija z nich moja sfera uczuciowa, owiana mrocznymi doświadczeniami. Z zawodu jestem instruktorem leczenia uzależnień i ta książka powstała niedługo po zaprzestaniu brania narkotyków. Obnażam w niej mechanizmy uzależnień, obrazowo przedstawiam rzeczywistość w której żyje narkoman. Uważam, że książka jest wartościowa nie tylko dla ludzi chcą wyjść z nałogu, ale może być użyteczna dla rodziców, osób, które chcą poznać specyfikę choroby, może być także wykorzystywana jako profilaktyka.
Poszukiwacze pierwszego kontaktu. Rośliny na planecie Zebra
Teodor Pravicky
Format: PDF, EPUB, MOBI
Powieść science-fiction. Ze wstępu: "Mamy 23 wiek i już przez kilka dziesięcioleci Globalna Federacja Ziemi przeprowadza intensywne eksperymenty oraz ekspansję przez całą galaktykę. W tym czasie udało się odkryć wiele planet z istotami pozaziemskimi a nawet z cywilizacjami. Kluczowymi uczestnikami podobnych wypraw są specjalnie wyszkoleni agenci. Roboty nie mają w tych czasach zgodnie z prawem żadnej autonomii, a więc wszystkie decyzje musi podejmować człowiek. Jednakże ci najlepsi z agentów są z reguły bardzo uparci, podobnie jak Samy Scoopers i Jerry Walker."
Żydzi dnia powszedniego
Jehoszua Perle
Format: PDF, EPUB, MOBI
Opowieści małego chłopca, Mendla dzięki którym poznajemy codzienne problemy żydowskiej, niebogatej rodziny. Rytm życia wyznaczają modlitwy i święta, na które co jakiś czas przyjeżdżają dzieci obojga rodziców z poprzednich małżeństw, przywożąc ze sobą fragmenty dalekiego świata, z Warszawy, czy z Jekatierynosławia. Jest tu ślub i pogrzeb, inicjacja seksualna młodego narratora i poronienie dziecka przez uwiedzioną w służbie u bogaczy Tojbę, jej wykluczenie ze społeczności za grzech i powtórne przyjęcie dzięki małżeństwu z szewcem, który jednakże także ma swoją tajemnicę. Matka nie może odżałować, że w domu swego pierwszego męża miała mosiężne klamki, wyszukuje więc kolejne mieszkania do wynajęcia, próbując poprawić jakość życia rodziny. Dzięki temu Mendel ma wciąż nowych, ciekawych sąsiadów, zawiera rozmaite znajomości, poznaje odrębne światy.
Poezja Chuma
Karol Chum
Format: PDF
Poezja - 322 utwory z okresu 2011-2018. Tematyka: Miłość, przyjaźń, egzystencja, zjawiska społeczne, erotyki, religia, wojna. Utwory pierwotnie były/są dostępne na profilu i stronie (Facebook) Autora.
Gajerland
Marek Łuszczyna
Format: PDF, EPUB, MOBI
Ebook zawiera teksty Marka Łuszczyny jakie ukazywały się w miesięczniku „Bluszcz” między listopadem 2010 a czerwcem 2012 roku. Autorem ilustrujących je rysunków jest Dawid Ryski. W tekstach tych czytelnik znajdzie przede wszystkim mnóstwo prób udzielenia odpowiedzi na pozornie proste pytania. Na przykład dlaczego w Polsce ludzie kradną trakcję kolejową, oddając bez wahania życie za miedziany drut (6 zł za metr w skupie).
Ludzie ulicy
Joanna Szczepkowska
Format: PDF, EPUB, MOBI
Tomik poezji o nas samych, o normalnym życiu. Autorka wnikliwie obserwuje codzienne sytuacje, próbuje odgadnąć myśli, które nami kierują, zastanawia się nad sensem istnienia nie tylko ludzi, ale także wszystkiego, co nas otacza. "Kilka takich wydarzeń sfotografowało się we mnie bezpowrotnie, a wiersze o tym traktuję jak rodzaj terapii w obliczu bezradności" - mówi autorka.
Elementy. Aurelia
Frankly Zmora
Format: PDF, EPUB, MOBI
Kiedy system zawodzi, przestraszona Aurelia tworzy własny magiczny świat, jednak i tam czai się niebezpieczeństwo. Vroovenhowie pod wodzą okrutnego Smoka mordują elfów i budują państwo pełne gwałtu i przemocy, a sąsiadujące kraje ogarnia chaos.
Emisja pieniądza. Alternatywne systemy monetarne. Raport KPMG
Frosti Sigurjónsson / tłum. Krzysztof Lewandowski
Format: PDF
Obecny system monetarny panujący w większości krajów świata (a także w Polsce) jest wadliwy gdyż daje bankom zupełnie nieuzasadnioną władzę nad społeczeństwem, gospodarką, państwem oraz niezasłużone zyski. Co więcej, system ten jest podatny na niestabilności, kryzysy. Ostatni taki kryzys, który miał miejsce w 2008 roku, wywołał dyskusję na temat reformy obecnego, w istocie niewolniczego systemu, powodującego permanentne zadłużenie wszystkich. Ważnym głosem w tej dyskusji jest niniejszy raport firmy KPMG.
Smokopolitan nr 8
Różni autorzy
Format: PDF, EPUB, MOBI
W nowy rok wchodzimy w przytupem, w rytmie mazurka (lub oberka, jeśli ktoś woli)! Nowy, wiosenny Smokopolitan Fantastyka Made in Poland – nasz, polski i przez nas zrobiony! I zdecydowanie nie jest to nasze ostatnie słowo!
Shit! Rok w brukowcu
Joanna Żebrowska
Format: PDF, EPUB, MOBI
Edyta, młoda dziennikarka, dziewczyna z ambicjami, która marzy o karierze publicystki poważnego pisma trafia do brukowca. Okazuje się, że zadania, które stawiają przed nią pracodawcy nie mają nic wspólnego z dziennikarstwem. Musi nauczyć kota latać, wykreować mięsożerną roślinę, która pożera myszki, wcielić się w prostytutkę, przeistoczyć się w zakonnicę i nakłonić Polaków do obchodów dnia szczytowania seksualnego.
Kodeks Światowy
Spirydion
Format: PDF, EPUB, MOBI
Ten traktujący o zasadach dobrego wychowania tekst nie stracił do dzisiaj swej aktualności, mimo że został napisany i wydany w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Epokę mamy teraz inną i pewne rady już się mocno zdeaktualizowały, jak na przykład ta, że wieczorem pan domu przyjmuje gości we fraku a pani domu w wydekoltowanej sukni, albo ta, że osoba należąca do rodziny narzeczonej może jej ofiarować, jako prezent elegancki powóz. Książka podaje sporo szczegółowych porad o tym jak się zachować w różnych sytuacjach. Stwierdza się w niej jednak, jak najbardziej słusznie, że nie sposób jest przewidzieć wszystkich sytuacji jakie mogą się zdarzyć. I wtedy należy się kierować pewnymi ogólnymi zasadami czy wartościami, które w tym tekście są często przytaczane i podkreślane w różnych kontekstach i konfiguracjach. I to właśnie te zasady i wartości, po ich odpowiedniej adaptacji do obecnych czasów, są jak najbardziej nadal warte stosowania a przynajmniej wiedzy o ich istnieniu.
Pokój żeńsko-męski na chwałę patriarchatu
Hanna Samson
Format: PDF, EPUB, MOBI
Kapitalna i bardzo śmieszna książka, choć za humorem, jaki z niej emanuje, kryje się ważne przesłanie. Jak może się skończyć książka, która zaczyna się od happy-endu? Właśnie się pobrali. On stabilny emocjonalnie ekstrawertyk z poczuciem humoru, a tak naprawdę zamknięty w klatce patriarchalnych stereotypów dominujący samiec, ona niezmordowana badaczka męskich członków, posiadaczka "złotych ust" i konta z sześcioma zerami.
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
Format: PDF, EPUB, MOBI
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, została uchwalona 2 kwietnia 1997. Jej podstawowymi zasadami ustrojowymi są: republikańska forma rządu, jednolitość państwa, zwierzchnictwo narodu, zasada demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego sprawiedliwość społeczną, wolność tworzenia i funkcjonowania partii politycznych oraz zrzeszania się w organizacjach społecznych, szeroki samorząd terytorialny (gmina, powiat, województwo), a także obszerny katalog praw i wolności obywateli.
Zwierzęta, ludzie, bogowie
Ferdynand Ossendowski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Światowy bestseller, tłumaczony na 19 języków. Oparta na faktach książka opowiada o brawurowej ucieczce autora przed bolszewikami. Jego droga prowadzi przez Syberię, Mongolię, Tybet i Chiny. Książka pełna jest interesujących obserwacji etnograficznych, a jej końcowe partie opowiadają o arcyciekawej postaci - baronie Ungern von Sternbergu, bałtyckim Niemcu i buddyście, walczącym po stronie białych i dążącym do zapewnienia Mongolii niepodległości. Nie brak w tym dziele elementów magicznych, przepowiedni, legend (w tym buddyjskich).
Kodeks Karny
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
Format: PDF, EPUB, MOBI
Kodeks Karny, to akt normatywny stanowiący zbiór przepisów regulujących odpowiedzialność karną obywateli Polski. Określa definicję przestępstwa, zasady odpowiedzialności za przestępstwo, zasady wymiaru kary, zasady przedawnienia odpowiedzialności karnej. Ustala także katalog kar, innych środków przymusu oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, jak warunkowe zawieszenie wykonania kary.
Jak przetrwać w stresie
Jacek Santorski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Rodzina, miłość, samotność, związki, rozstania, gniew, asertywność, dzieciństwo – to tylko niektóre z poruszonych w tej książce tematów. Jeden z najbardziej znanych polskich psychoterapeutów, na którego książkach i artykułach wychowały się już dwa pokolenia Polaków pisze o tym jak i dlaczego unikać stresu. Interesująca i pożyteczna lektura. Może sprawić, że Twoje życie stanie się lepsze, pełniejsze i oczywiście wolne od stresu. Autor okładki: Jacek Pałka.
SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii
Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk
Format: PDF
Prezentowana książka dotyka jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów w najnowszej historii Polski - relacji między Lechem Wałęsą i komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Autorzy, wykorzystując wszystkie dostępne źródła, podjęli próbę wyjaśnienia sprawy tajnego współpracownika "Bolka", także losów dokumentów SB dotyczących jego osoby.
Erystyka. Sztuka prowadzenia sporów
Artur Schopenhauer
Format: PDF, EPUB, MOBI
Autor opisał trzydzieści osiem forteli stosowanych w dyskusjach, przez ludzi, którzy za wszelką cenę chcą udowodnić swoją rację, mimo że nie zawsze ją mają. Lektura ta przyda się zarówno tym, którzy chcą wyjść zwycięsko z każdej dyskusji, jak o tym, którzy zdemaskować nieuczciwe chwyty stosowane przez ich przeciwników. Klasyczna pozycja, w której po raz pierwszy skatalogowano nieuczciwe i sprzeczne z logiką aspekty dyskutowania. Książka napisana została przez niemieckiego filozofa Artura Schopenhauera około 1830 roku. Chociaż od jej powstania minęło ponad sto siedemdziesiąt lat, książka ta nie straciła na aktualności. Prowadzenie sporów jest sztuką - i warto się jej nauczyć.
Warszawa Siemaszki
Zbigniew Siemaszko
Format: PDF
Album przedstawiający Warszawę z lat 50., 60. i 70. Książkę podzielono na tematyczne działy: Odbudowa, Architektura Warszawy, Praca, Po godzinach, Wydarzenia, Życie Stolicy. Każdy z nich został poprzedzony przyjaznym wstępem wprowadzającym w realia lat PRL (po polsku i po angielsku). Album zawiera około 200 fotografii odbudowanej już Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej.
Mechanizm rytualny. O modelu ofiarniczego ustanawiania nowego ładu politycznego
Łukasz P. Michoń
Format: PDF, EPUB, MOBI
Kompozycja książki została w całości podporządkowana procesowi odkrywania mechanizmu rytualnego. Podejmując taką decyzję, zależało mi aby czytelnik mógł z łatwością wejść w rolę czujnego obserwatora pracy badacza, który postępuje niczym detektyw kultury. Dzięki temu zabiegowi czytelnik-detektyw, na początku intrygującej sprawy ma zawsze dostępne jedynie ślady i tropy, które traktowane z osobna, niczego nie wyjaśniają. Ujęte jednak w rytualny kontekst układają się w logiczny wzór, według którego ofiarnik zabija ofiary.
9 łatwych kawałków
Jan Krasnowolski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Dziewięć dobrze napisanych opowiadań, które dają gorzki, mroczny a nawet demoniczny obraz rzeczywistości. Książka jest zabawna – lecz jest to humor czarny. Jej tytuł sugeruje, że będzie się ją dobrze czytać, że nie będzie w niej wymyślnych eksperymentów – i rzeczywiście tak jest. W każdym z dziewięciu opowiadań występuje bohater o imieniu Stefan – jego uporczywą obecność można interpretować bardzo różnie – podobnie jak sam tekst. Książkę wydano w serii „Stanisław Lem poleca”!
Alfabet Urbana
Jerzy Urban
Format: PDF, EPUB, MOBI
Książka wydana w 1990 roku, u progu Trzeciej Rzeczpospolitej, zawierająca notki o 178 postaciach ówczesnej elity politycznej, partyjnej, medialnej i artystycznej. Wtedy – bestseller. Dzisiaj – nadal ciekawy dokument epoki. Czytając odkryjesz ze zdziwieniem zaskakujące analogie pomiędzy ówczesną władzą i elitą a dzisiejszą. Przekonasz się, że to, co wtedy szokowało jest teraz grzeczną czytanką, bo w ostrości sądów poszliśmy już zdecydowanie dalej. Zwątpisz w słynną bezkompromisowość i oryginalność Urbana na jaką wciąż usilnie pozuje.
Tańce damsko-męskie
Mirosław Salwowski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Taniec mężczyzny i kobiety a także wszelkie inne tańce z punktu widzenia nauczania chrześcijańskiego i Biblii a także ojców kościoła z pierwszych wieków. Cenny głos w dyskusji o obecnie panujących wartościach, trendach i wzorcach. Tekst zgodny z szeroko pojętą etyką chrześcijańską: katolicką, protestancką i prawosławną. A także odważny i bezkompromisowy. I mocno kontrowersyjny.
Ostatni dzwonek
Sobiesław Kolanowski
Format: PDF
Thiller psychologiczny z elementami horroru. Autor zaprasza do wspólnego przeżywania dreszczyka emocji. Ten e-book, to dość obszerne opowiadanie, które początkowo miało znaleźć się w debiutanckim zbiorze Autora "Szkice dla większych całości". Ostatecznie nie weszło do tej książki, lecz nie ze względu na słabą jakość, ale dlatego, że zbyt mocno odbiegało do pozostałych, dość spójnych tekstów.
Ślepy tor i inne opowiadania
Stefan Grabiński
Format: PDF, EPUB, MOBI
Groza, tajemne moce, duchy, wampiry, zjawiska paranormalne, obłęd – we wspaniałych opowiadaniach napisanych blisko sto lat temu. Mimo upływu tak długiego czasu twórczość Grabińskiego nic się nie zestarzała – nadal lśni pełnym blaskiem a nawet zyskuje nowe, współczesne znaczenia. Oprócz mrożącej krew w żyłach akcji teksty Grabińskiego zawierają też pokaźną dawkę interesujących informacji dotyczących realiów międzywojennej Polski. Niezrównany jest też język tego pisarstwa – oryginalny, piękny, czasem wręcz poetycki – doskonale współgrający z treścią przekazu.
Antybaśń. Literatura, kinematografia
Damian Olszewski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Literatura polska i światowa stale się rozwijają. Na naszych oczach wciąż powstają nowe dzieła – zarówno te, które kiedyś zostaną niezapomnianymi bestsellerami, jak i te, które zginą między wieloma podobnymi do siebie utworami. Natłok drugiego rodzaju literatury powoduje coraz częstszą schematyzację fabuły i postaci nie tylko w dziełach pisanych, ale również w kinematografii. Sam niejednokrotnie doświadczyłem wrażenia déja vu, czytając popularne, mnożące się z roku na rok powieści i opowiadania.
Buddyzm
Kanzen Maślankowski
Format: PDF
Podstawowe informacje o buddyzmie, jednej z najbardziej popularnych religii świata, która, pod względem liczby wyznawców znajduje się na czwartym miejscu po chrześcijaństwie, islamie i hinduizmie. W przeciwieństwie do wielu innych tekstów na podobne tematy, książka ta pisana jest zrozumiałym językiem, bez skomplikowanej terminologii. Buddyzm istnieje od 2600 lat. Jest uniwersalny, powszechny i zajmuje się dobrem wszystkich: zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw. Jako religia uniwersalna może być drogą życia dla każdego, bez względu na rasę, narodowość, pochodzenie społeczne, płeć czy kulturę.
365 powodów, by zostać
Kinga Michałowska
Format: PDF
365 pragnień, uniesień i marzeń. Przede wszystkim 365 powodów, by pomimo wszystko być razem. A najważniejszym powodem, jest miłość.
Perpetuum mobile
Sobiesław Kolanowski
Format: PDF
Autor zabiera czytelnika w podróż splecioną z sieci ujmujących ponadczasowych historii i uniwersalnych pytań, na które nie ma prostych odpowiedzi. A może rodząc się, czujemy fantomowy ból po amputacji drugiego człowieka? "Perpetuum Mobile" jest jednym z opowiadań debiutanckiego zbioru Autora "Szkice dla większych całości", wydanego w styczniu 2018 roku. Oficjalny opis na okładce książki brzmi: "Tytułowe Szkice to bohaterowie jedenastu opowiadań. Podobni do nas ludzie, którzy, poszukując szeroko rozumianego dopełnienia, balansują na zacierającej się granicy między rzeczywistością a nieograniczonymi przestrzeniami naszych umysłów. Przy ledwie zarysowanym kontekście codzienności zagłębiamy się w ich zmagania z osobliwą nieprzewidywalnością świata."
Beatlesi. Zaginiona piosenka
Jarosław Jakubowski
Format: PDF, EPUB, MOBI
Oparta na piosenkach chłopaków z Liverpoolu sztuka, odwołująca się do konwencji telewizyjnego show, zestawia życie „boskich” celebrytów i zwyczajnych zjadaczy chleba, opowiadając o tęsknocie do bycia kimś innym i życia gdzie indziej. Wyrafinowany artystycznie tekst celnie puentuje bolączki współczesności, stając się swoistym głosem pokolenia czterdziestolatków.
Sklepy cynamonowe
Bruno Schulz
Format: PDF, EPUB, MOBI
Sklepy cynamonowe to zbiór świetnych opowiadań, których akcja usytuowana jest w niewielkim galicyjskim, żydowskim miasteczku, którego pierwowzorem był rodzinny dla Autora Drohobycz. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory, czyni z bohaterów tego utworu: sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji. Książka ta uczyniła z jej autora osobą znaną i cenioną w świecie literatury. Wcześniej Schulz był tylko skromnym i ubogim nauczycielem rysunku.
Czarne Światło
Christopher Gretkus
Format: PDF, EPUB, MOBI
Poemat prozatorski. Awangardowa i bezkompromisowa próba dotarcia do sedna literatury. Miejsce akcji: Kalifornia. Paryż. Auschwitz. Kair. Sahara. Amazonia. Czas akcji: ostatni dzień istnienia.
Kune
Tomasz Hipsz
Format: PDF, EPUB, MOBI
Proza błyskotliwa, inteligentna i z poczuciem humoru. Autor zabiera czytelników w fascynującą wyprawę w kosmos, gdzie najważniejsza okazuje się... miłość. Sceny erotyczne przedstawione w sposób gustowny i pobudzający wyobraźnię. Siła prostoty. Główny bohater nie jest typem twardziela. Stara się unikać problemów i spokojnie pełnić swoje obowiązki. W ich trakcie napotyka jednak morderstwa, handel nielegalnym oprogramowaniem, czy standardowe problemy dużych, zamkniętych społeczności. W krytycznych momentach, w obliczu narastających problemów, okazuje się twardszy i bardziej zdecydowany niż czytelnik mógłby przypuszczać.


Utworzone przez: Marcin Gawski