ebooks43.pl

dobre darmowe e-booki

Polecamy też książkę: Banki, pieniądze, długi
Kazania księdza Stokowego Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna


Polecamy też książkę:
Banki, pieniądze, długi

Kazania księdza Stokowego

Autor:
Józef Stokowy
Format:
PDF
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
5,00 ( 2 ) Przeczytaj recenzje ( 0 )

Kazania ks. Józefa Stokowego, choć zniekształcone, zachowały się na magnetofonowej taśmie szpulowej i dzięki zastosowanym metodom udało się udostępnić nagrania zarówno do edycji tekstu, jak i umożliwić ich odtwarzanie z płyty CD. Szczególnie poruszające jest to, że ostatnie kazanie ksiądz Stokowy wygłosił nie tylko na dwa dni przed śmiercią do swoich parafian, ale że zostało ono odtworzone z taśmy Jemu samemu na pogrzebie. O samych kazaniach można by powiedzieć, że stanowią relikt minionej epoki, ale też, że są wzorem dla nowych kierunków. Oto bowiem papież „Franciszek doradzał kaznodziejom, by na ambonie nie odpowiadali na pytania, których nikt nie zadaje. Rozumiem przez to, że przygotowującemu się do wygłoszenia homilii nie wystarczy znajomość czytań mszalnych, Biblii, Tradycji. Konieczna jest również znajomość realiów, w jakich żyją chrześcijanie, czyli Kościół.” - o. Wacław Oszajca, „Jezus duszpasterz”, Tygodnik Powszechny, 21.X.2018, nr 43 (3615), str. 20, kol. 2,w.24-29 od g. A ks. Stokowy zadawał pytania w imieniu swoich parafian i na nie odpowiadał.

W przedmowie do książki „Kasia. Legenda zapomnianej ikony Marca ?68”, dostępnej jedynie na selfpublishing.net.pl, została przywołana postać ks. Józefa Stokowego i Jego kazania. Wypada więc wzajemnie wspomnieć o tym, jak bliskie sobie były tamte wydarzenia w 1968 roku, poznać atmosferę i tamte realia, do czego zachęcam czytających tę zapowiedź. O samym księdzu Józefie Stokowym powstają legendy, przypominające te o wrocławskiej Kasi z ww. Marca ?68. Niech więc same „Kazania” pozwolą nam znaleźć się w tamtych czasach, rozpoznać siebie i nasze matki i ojców na Pasterce i przy choince w 1968 roku. Kazania były tak wyjątkowe, że dziś wydają się wprost niewyobrażalne (cztery RÓŻNE kazania jednego księdza w jednym dniu!). Niewyobrażalne było by natomiast dla ks. Stokowego i Jego Parafian śpiewanie w chórze i pomaganie na probostwie kogoś, kto wypożycza dla swojego syna skrzypce i po wielu napominaniach i upływie wielu lat ani myśli o ich oddaniu. To o takich ludziach mówi wspomnianej Kasi proboszcz z Wrocławia: „taki staruszek już, mówi: „Dziecko, my wolimy takich jak Ty, którzy swoim zachowaniem pokazują, że szanują Boga i inne wyznania niż takich, którzy co chwila przylatują do kościoła i robią za świętych”. Tak to zmieniają się czasy.

Jerzy Kelner

Recenzje
Nie znaleziono wyników.

Utworzone przez: Marcin Gawski