ebooks43.pl

dobre darmowe e-booki

Polecamy też książkę: Banki, pieniądze, długi
Kasia. Legenda zapomnianej ikony Marca '68 Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna


Polecamy też książkę:
Banki, pieniądze, długi

Kasia. Legenda zapomnianej ikony Marca '68

Autor:
Jerzy Kelner
Format:
PDF
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
5,00 ( 1 ) Przeczytaj recenzje ( 0 )

Konstancja Halina Surmacz – Małochleb była prostą studentką Wydziału Elektrycznego PWr i poza urodą i zdolnościami organizacyjnymi nie wyróżniała się wśród tysięcy studiujących. A jednak Jej życie związało się z dziejami Politechniki, Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski w sposób nierozerwalny, czego wyróżnikiem jest nadany Jej Krzyż Polonia Restituta. A jednak nie była to droga życia umoszczona kwiatami.

Jej losy autor przyrównuje do losów Joanny d?Arc nie tylko przez mistycyzm faktów, ale i podając fakty z Jej życia, zapomnianego i obojętnie potraktowanego przez współczesnych. A to o niej pisano, że wg KC PZPR była najgroźniejszą w Polsce opozycjonistką Marca 1968, to Kasia uratowała wodociągi wrocławskie dzięki pompom głębinowym i wprowadzeniu ozonowania wody, projektowała linie energetyczne m.in. na Śnieżkę, zarządzała przedsiębiorstwem transportowym, kierowała inwestycjami w przemyśle papierniczym, a ostatecznie prowadziła wraz z mężem własne gospodarstwo rolne na powierzchni 60 ha m.in. z kontraktacją lnu (16 ha) i hodowlą tuczników. W 1989 roku organizowała Komitety Obywatelskie i była wtedy jeszcze potrzebna.

A inną stronę Jej życia określa ciągły cień prześladowań bezpieki: od więzienia, od procesu i walki o ukończenie studiów poprzez życie osobiste, rodzinne aż nawet do strachu przed rozmową telefoniczną. Dopełnieniem tragizmu były Jej ostatnie lata i dni, nie dające się zawrzeć w słowach, nie do opisania i przekraczające wyobrażenie o miejscu w naszym społeczeństwie bohaterów.

Recenzje
Nie znaleziono wyników.

Utworzone przez: Marcin Gawski