Emisja pieniądza. Alternatywne systemy monetarne. Raport KPMG Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Emisja pieniądza. Alternatywne systemy monetarne. Raport KPMG

Autor:
Frosti Sigurjónsson / tłum. Krzysztof Lewandowski
Format:
PDF
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
0,00 ( 0 ) Przeczytaj recenzje ( 0 )

Obecny system monetarny panujący w większości krajów świata (a także w Polsce) jest wadliwy gdyż daje bankom zupełnie nieuzasadnioną władzę nad społeczeństwem, gospodarką, państwem oraz niezasłużone zyski. Co więcej, system ten jest podatny na niestabilności, kryzysy. Ostatni taki kryzys, który miał miejsce w 2008 roku, wywołał dyskusję na temat reformy obecnego, w istocie niewolniczego systemu, powodującego permanentne zadłużenie wszystkich. Ważnym głosem w tej dyskusji jest niniejszy raport firmy KPMG.

W panującym obecnie we wszystkich krajach świata systemie monetarnym (pieniężnym) pieniądze, których potrzeba coraz więcej z powodu wzrostu gospodarczego, ludnościowego i inflacji, nie są kreowane przez państwo (bank centralny) ale przez banki komercyjne poprzez udzielanie kredytów. Gdy bank komercyjny udziela komuś kredytu, to kreuje w tym momencie zupełnie nowe pieniądze, dosłownie z niczego. Wbrew temu co się powszechnie sądzi, banki nie są pośrednikiem pomiędzy osobami, które ulokowały w nich swoje pieniądze a tymi, które chcą pieniądze pożyczyć.

Raport KPMG przedstawia ideę tak zwanego Pieniądza Suwerennego, czyli takiego, który jest kreowany i kontrolowany przez państwo (bank centralny), a nie przez banki komercyjne. Wprowadzenie Pieniądza Suwerennego miało by szereg pozytywnych konsekwencji: zmniejszyłoby radykalnie zadłużenie, ludzi, firm i państwa; dało możliwość obniżenia podatków; sprawiło, że system finansowy stałby się odporny na kryzysy; umożliwiłoby szybszy wzrost gospodarczy.

Recenzje
Nie znaleziono wyników.

Utworzone przez: Marcin Gawski