Kodeks Światowy Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Kodeks Światowy

Autor:
Spirydion
Format:
PDF, EPUB, MOBI
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
5,00 ( 1 ) Przeczytaj recenzje ( 0 )

Ten traktujący o zasadach dobrego wychowania tekst nie stracił do dzisiaj swej aktualności, mimo że został napisany i wydany w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Epokę mamy teraz inną i pewne rady już się mocno zdeaktualizowały, jak na przykład ta, że wieczorem pan domu przyjmuje gości we fraku a pani domu w wydekoltowanej sukni, albo ta, że osoba należąca do rodziny narzeczonej może jej ofiarować, jako prezent elegancki powóz. Książka podaje sporo szczegółowych porad o tym jak się zachować w różnych sytuacjach. Stwierdza się w niej jednak, jak najbardziej słusznie, że nie sposób jest przewidzieć wszystkich sytuacji jakie mogą się zdarzyć. I wtedy należy się kierować pewnymi ogólnymi zasadami czy wartościami, które w tym tekście są często przytaczane i podkreślane w różnych kontekstach i konfiguracjach. I to właśnie te zasady i wartości, po ich odpowiedniej adaptacji do obecnych czasów, są jak najbardziej nadal warte stosowania a przynajmniej wiedzy o ich istnieniu.

Lektura tej książki to podróż w mocno odległą i dość egzotyczną dla dzisiejszego czytelnika przeszłość. Jest przez to tym bardziej interesująca, bo odkrywa przed nim świat mało znany, różniący się znacznie od dzisiejszego pod wieloma względami.

Tekst ten został, na potrzeby niniejszego, elektronicznego wydania poddany delikatnej, niewielkiej korekcie, aby współczesny czytelnik lepiej go rozumiał i nie rozpraszał swojej uwagi na rozszyfrowywanie znaczenia niektórych (dawno już nie używanych) słów, lub na zdziwienie, że pisownia niektórych wyrazów jest niezgodna z obowiązującymi dzisiaj zasadami ortografii i gramatyki. Zmiany te są jednak niewielkie i niezbyt częste, przez co książka ta posługuje się nadal językiem stosowanym w ówczesnej epoce, ale dzięki tym niewielkim zmianom, lepiej się ją czyta.

Recenzje
Nie znaleziono wyników.

Utworzone przez: Marcin Gawski