Warszawa Siemaszki
Album przedstawiający Warszawę z lat 50., 60. i 70. Książkę podzielono na tematyczne działy: Odbudowa, Architektura Warszawy, Praca, Po godzinach, Wydarzenia, Życie Stolicy. Każdy z nich został poprzedzony przyjaznym wstępem wprowadzającym w realia lat PRL (po polsku i po angielsku). Album zawiera około 200 fotografii odbudowanej już Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej.
Spośród sześciu tysięcy zdjęć Zbyszka Siemaszki przechowywanych w Narodowym Archiwum Cyfrowym wybrano około dwustu prezentujących Warszawę w latach 50., 60. i 70. Znajdujemy tu ikoniczne już fotografie przodowników odbudowujących Stare Miasto, tłumów odgruzowujących w czynie społecznym plac Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej ściany wschodniej.
Piękna Warszawa
Tym, z czego słynie Zbyszko Siemaszko, są pieczołowicie kadrowane, eleganckie widoki odbudowanej już Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej. Znajdziemy tu zdjęcia z placem Zamkowym jeszcze bez Zamku Królewskiego i nowiutkimi osiedlami na Kole, Bielanach czy Mokotowie. Znakomicie prezentują się budynki, które zostały dziś w dużej części oszpecone lub nie istnieją: Supersam, pawilon Chemii, kultowe kina czy dworce kolejowe sfotografowane w czasach ich największej świetności.
Architektura i ludzie
Tematem książki jest nie tyle sama architektura, co miasto wraz z jego mieszkańcami. Razem z Siemaszką – reportażystą, który przez lata pracował na zlecenie tygodnika „Stolica” przyjrzymy się przechodniom i ludziom zaobserwowanym podczas codziennych czynności. Poznamy kierowcę autobusu linii 132, przyjrzymy się mobilnej pomocy drogowej z lat 50., zobaczymy budowniczych metra, robotników z Żerania i cukierników od Wedla.
Twórcy
Książkę podzielono na tematyczne działy: Odbudowa, Architektura Warszawy, Praca, Po godzinach, Wydarzenia, Życie Stolicy. Każdy z nich został poprzedzony przyjaznym wstępem wprowadzającym w realia lat PRL. Autorką tekstów jest Katarzyna Kalisz, która wykonała m.in. naukowe opracowanie wszystkich fotografii Siemaszki przechowywanych w NAC. Nad koncepcją i koordynacją całości oraz wyborem zdjęć czuwał Bartłomiej Kuczyński, zaś projekt graficzny wykonała Zofia Herbich.
Pozycję tę publikujemy dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego.