Ballady Beskidzkiego Dziada Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Ballady Beskidzkiego Dziada

Autor:
Barbara Faron
Format:
PDF, EPUB, MOBI
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
4,59 ( 73 ) Przeczytaj recenzje ( 41 )

Autorka wiedzie czytelnika do zagród skupionych w odgrodzonej od świata dolinie. Przedstawia losy prostych ludzi, którym przyszło narodzić się i egzystować w surowych, górskich warunkach. Co ważne – egzystować obok szeregu niematerialnych istot, takich jak śmierć, diabeł, boginki, strzygonie, siodełka, mamuny, duchy itp., w których istnienie nikt nie śmiał ówcześnie wątpić. W tle tych wspaniałych opowieści odnajdziemy wierzenia, mentalność oraz ukształtowany przez stulecia system wartości, stanowiący konglomerat wierzeń pogańskich i chrześcijaństwa.

Do napisania niniejszego zbioru opowiadań – zwierza się nam autorka – zainspirowały mnie dzieje przodków. Wszyscy główni bohaterowie istnieli w rzeczywistości – oczywiście za wyjątkiem symbolicznego wędrownego Dziada oraz kilku postaci drugoplanowych (dwie pierwsze żony Lacha). Czytając, należy jednak pamiętać, że nie jest to książka dokumentalna, tylko literacka wizja miejscowych podań i wspomnień. Każda z ballad, które mogą także funkcjonować oddzielnie, to historia kogoś innego, ale bohaterowie poszczególnych części są ze sobą mniej lub bardziej powiązani. Akcja całości obejmuje kilkadziesiąt lat, a spaja ją postać Dziada, którego oczyma czytelnik śledzi wydarzenia osadzone na tle autentycznych kamienickich tradycji i wierzeń.

Ponieważ moim nadrzędnym celem nie było stworzenie zwyczajnej sagi rodzinnej, wybrałam formę utworu z założenia odbiegającego od wzorca powieści realistycznej i ciążącego raczej ku? baśni!

Miejscem akcji jest Kamienica – leżąca nad brzegami górskiej rzeki, malownicza miejscowość, od ponad siedmiuset lat zamieszkiwana przez górali gorczańskich, od koloru guni nazywanych „białymi”.

Specyficzny język i klimat utworów zyskały już uznanie czytelników, jak i jury konkursów – w niniejszym tomie znalazły się bowiem opowiadania: „O parobkowych dzieciskach”, które 2007 roku zdobyło I miejsce w konkursie prozatorskim Fabrica Librorum, oraz „O potomkach fartownego przybłędy” wyróżnione przez Stefana Dardę w I Konkursie Literackim o Platynowy Kałamarz (2009). Z kolei tekst „O służebnej, która bogaczką została” był publikowany w popularnym na gruncie lokalnym czasopiśmie „Almanach Łącki” 13/2010 i zyskał wielu sympatyków.

O AUTORCE

Barbara Faron urodzona (1977 r.) w Limanowej, dzieciństwo spędziła w niedalekiej Kamienicy, a obecnie mieszka w Krakowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem studia podyplomowe na tamtejszym Wydziale Historycznym. Na co dzień pracuje jako nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej i redaktor, a w wolnych chwilach tworzy teksty w rozmaitych konwencjach literackich – poczynając od tekstów stylizowanych na XIX-wieczne powieści obyczajowe „Zniewolona”, współczesne pamiętniki nastolatek „Szczęście smakuje truskawkami”, po bajki dla dzieci „Zazie na bezludnej wyspie” czy utwory nawiązujące do ludowych ballad.

Recenzje
Wyświetlono rezultaty 41-41 z 41.
Dziad może i stary ...
 
 
( 2014-08-12 17:11:44 )
Autor: antydaktyl
... ale opowiada pysznie! a jego gadkę spisano bardzo profesjonalnie, polecam

Utworzone przez: Marcin Gawski