Zrobiłbym coś złego Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Zrobiłbym coś złego

Autor:
Michał Chmielewski
Format:
PDF, EPUB, MOBI
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
4,29 ( 55 ) Przeczytaj recenzje ( 32 )

Powieść o dojrzewaniu – brutalnym, przyspieszonym, gwałtownym. Przedstawiająca życie młodzieży w sposób realistyczny, szczery, naturalistyczny. Bohaterowie to czwórka nastolatków. Właśnie rozpoczynają się wakacje, których nie zapomną do końca życia – to właśnie w te wakacje dowiedzą się, że życie to nie bajka, że każde działania pociągają za sobą konsekwencje i że nic nie trwa wiecznie. A wszystko to przez pistolet, który jeden z nich wynosi z domu.

Bohaterowie robią to, co robiła młodzież w latach dziewięćdziesiątych – bez komputerów, telefonów w kieszeniach, za to z bagażem „genialnych” pomysłów, które ich niespokojne charaktery muszą koniecznie zrealizować. Bazują one głównie na uprzykrzaniu życiu samym sobie i swoich sąsiadów.

Bohaterów jest pięcioro – czterech chłopców, jeden z nich jest bardzo gruby. I jedna dziewczyna, ale ona pojawia się dopiero w połowie książki.

Akcja wciąga i wartko się toczy. Początkowo powieść jest zabawna – ale tylko do pewnego momentu. Z następnymi rozdziałami bohaterowie poznają swoje gorsze strony i będą musieli zmierzyć się z negatywnymi konsekwencjami swoich działań.

Książka jest pierwszą z trzech powieści, których akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku na południu Polski. Miasto jest nieco tajemnicze, gdyż co jakiś czas giną tam dzieci. Po prostu znikają bez śladu. W tej powieści jest to tylko zaznaczone, gdyż autorowi zależało przede wszystkim na opowiedzeniu historii dzieciaków. Druga powieść – również gotowa – opowiada o zupełnie czym innym, też tylko nawiązując do problemu ginących latorośli. Dopiero w ostatniej części następuje pełne rozwiązanie zagadki.

O AUTORZE

Michal Chmielewski. Rocznik Czernobyla, dziecko lat dziewięćdziesiątych. Pisał teksty dla kilku gazet zachodniopomorskich i wielu zinów internetowych (Esensja, Action-mag, Elephantshoe). Pragnie wszystkiego naraz i dlatego rzadko kiedy udaje się mu coś ukończyć. „Zrobiłbym coś złego” jest jedną z tych rzeczy.

Recenzje
Wyświetlono rezultaty 1-20 z 32.
Bardzo dobra.
 
 
( 2017-02-07 07:21:34 )
Świetne. Trzyma w napięciu.
 
 
( 2016-11-06 18:33:02 )
Autor: Iza G
Świetna! Byłem w latach 90-tych w podobnym wieku co bohaterowie. Polecam wszystkim - pozytywny powrót do przeszłości!
 
 
( 2016-02-19 12:47:55 )
Autor: Dejmienific
Dobrze się czytało proszę o więcej
 
 
( 2015-12-29 17:29:35 )
Autor: piotr
Naprawdę dobra książka
 
 
( 2015-12-20 18:59:08 )
Autor: maj_ka
Co tu więcej pisać. Dobrze się czyta, trochę nieprzewidywalna, trochę pouczająca. Podobała mi się
Dzięki tej książce przez chwilę miałem znowu 12 lat
 
 
( 2015-08-31 07:47:05 )
REWELACJA! Polecam, szczególnie nastolatkom z lat 90-tych :)
 
 
( 2015-07-20 08:18:24 )
Autor: Gola
"Zrobiłbym coś złego" mieści się w czołówce najlepszych książek, jakie przeczytałam. Napięcie, jakie zafundował autor do ostatnich linijek tekstu, zasługuje na nagrodę. Michał powinien pisać kryminały, szybko doczekałby się Nobla. Denerwowałam się, gdy ktoś przerywał mi czytanie. Miałam wrażenie, że czytam pamiętnik jednego z moich towarzyszy zabaw. Szybko przypomniałam sobie swoje "wybryki" dzieciństwa, beztroski czas spędzony bez komputerów, telefonów, z kluczem na szyi. I te zwariowane pomysły, żeby zabić nudę w długie upalne dni wakacji. Łażenie po płotach, granie "mecza", zakradanie się sąsiadom do sadów, łapanie żab i ... ech! Gdyby nie wyłożone przez autora na talerz grzeszki nastolatków (przekleństwa, papierosy...) podsunęłabym lekturę mojemu 12-letniemu synowi. Z drugiej strony, czy On jest taki poukładany, jak ja nie byłam ... wątpię. Bezapelacyjnie POLECAM!!!
Czytając jechałem na zjeżdżalni z nostalgii za moim dzieciństwem
 
 
( 2015-04-21 22:49:40 )
Autor: Tomek Wójcik
Dzięki za napisanie tej książki. Nie chodzi o to, że jest bezpretensjonalna, z narastającym napięciem, prawdziwa a nawet szczera. Główny bohater, który powoli zanurza się nie tylko przygodzie, ale w pewnego rodzaju depresji. Chodzi o to, że książka opowiada, ze smaczkiem o pewnych czasach które już nie wrócą. Jest tutaj gorące lato i ciepłe słońce, które zawsze świeci we mnie, gdy myślę o tych czasach. Chodzi o beztroskę bez beztroski. Z pewną nutką niebezpieczeństwa i tajemniczości. Odkrywania świata, kiedy ze swoją paczką, jak bohaterowie, mieliśmy swoje tajemnice i miejsca. Okrucieństwo starszych dzieci, to też był element nie tylko książki. I smak i klimat. Odpowiednio ubrane w historię. Czytając ją, miałem albo wrażenie, że się wydarzyła naprawdę i autor spisuje swoje doświadczenia, albo wpadałem w błogi trans nostalgii własnych wspomnień. Michał, cholernie dobrą pracę wykonałeś pisząc tą książkę. I za to Ci dziękuję!
Da się czytać
 
 
( 2015-02-23 07:07:38 )
Fajna, lekka i przyjemna
 
 
( 2015-01-03 12:46:39 )
Autor: Maryja
Bardzo fajnie się ją czyta. Przenosi nas w czasy dzieciństwa i pokazuje jak sami postępowaliśmy w młodości.
Wciągająca, przejmująca,zdecydowanie za krótka !
 
 
( 2014-11-10 10:31:17 )
Naprawde wciaga odsamego poczatku.brawo
 
 
( 2014-11-03 21:33:40 )
Autor: mirko
Recenzja tej książki pojawi się na moim blogu 17.10.2014
 
 
( 2014-10-14 19:59:49 )
Autor: Ann
Zapraszam zatem serdecznie na http://www.blaskksiazek.pl/
Świetna
 
 
( 2014-09-15 23:07:31 )
Autor: Margo
Książkę przeczytałam "jednym tchem", jedna z najlepszych jakie przeczytałam ostatnio, napisana tak, że bardzo realistycznie przeżywa się każdą przygodę bohaterów. U osób które dorastały w tych czasach poruszy wspomnienia, a młodsze pokolenie może z niej skorzystać jak z nietypowego podręcznika Historii ;) Ja dziękuję Panu Michałowi za wspomnienia i życzę kolejnych tak udanych powieści :)
Przeczytałem-nie był to stracony czas
 
 
( 2014-09-10 09:23:47 )
Autor: bogdan482@onet.eu
Bardzo dobrze się czyta.
 
 
( 2014-08-21 10:33:35 )
Autor: h-wojtowicz@o2.pl
Dobrze, realistycznie napisana. Ciekawa charakterystyka postaci i miejsc. Warto było przeczytać.
Polecam
 
 
( 2014-08-21 09:42:48 )
Autor: L
świetna książka o młodych ludziach dorastających w normalnych czasach, bez komputerów, telefonów itp.
 
 
( 2014-08-20 12:07:08 )
Autor: Ula
Ukochane lata 90-te z odrobiną Kinga, Pegasusa i "Mocnego byka"
 
 
( 2014-08-13 23:33:01 )
Autor: LeBoss
Najpierw minusy: -za krótka -troszkę błędów gramatycznych (ale to minus dla korekty :D ) Bardzo ciekawie napisana historia. Duży wpływ na moją ocenę ma fakt, że historia osadzona jest w moich ukochanych latach 90-tych, czyli czasie słodkiego i niewinnego zachłyśnięcia się wolnością i szeroko rozumianym "zachodem" (szczególnie tym zza wielkiej wody). Troszkę razi mnie że nie został dokończony wątek ze znikającymi dziećmi i kotami (który to najbardziej przywodził mi na myśl książki Kinga, szczególnie Miasteczko Salem) no ale może doczekamy się tego w papierowej wersji, której życzę autorowi z całego serca. Generalnie: duży plus i oby więcej historii z szalonymi latami 90-tymi w tle :D
Klimat małego miasteczka oddany idealnie..
 
 
( 2014-08-13 11:01:18 )
Zupełnie niezła rzecz. Być może język bohaterów nie rodził się na salonach, ale nieźle komponuje się z atmosferą książki. To, co powala, to klimat małego miasteczka, chłopięcych przygód, niekoniecznie opartych o wielką kasę. Pomyślałam sobie, że chociaż fragmenty powinni przeczytać młodsi koledzy autora...Zarzut o plagiat przesadzony i to mocno...

Utworzone przez: Marcin Gawski