Expose pierwszego niekomunistycznego premiera - Tadeusza Mazowieckiego Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Expose pierwszego niekomunistycznego premiera - Tadeusza Mazowieckiego

Autor:
Tadeusz Mazowiecki
Format:
PDF, EPUB, MOBI
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
4,52 ( 27 ) Przeczytaj recenzje ( 12 )

Dzień 24 sierpnia 1989 to chwila historyczna - chwila wygłoszenia w Sejmie expose przez pierwszego niekomunistycznego premiera - Tadeusza Mazowieckiego. Wokół tego przemówienia narosło już wiele nieporozumień, z których najważniejszym, choć nie jedynym, jest sprawa grubej kreski. Co naprawdę powiedział Mazowiecki w Sejmie? Czy jego expose zawiera jakieś niewygodne, nawet po latach i dlatego warte otoczenia niepamięcią treści? Przekonaj się o tym sam sięgając do oryginalnego źródła - pełnego tekstu przemówienia, które tu udostępniamy.

Recenzje
Wyświetlono rezultaty 1-12 z 12.
Dobry technicznie i wartościowy ebook
 
 
( 2018-11-28 08:18:46 )
Autor: Paweł
Warto wrócić do źródła i przeżyć to jeszcze raz.
 
 
( 2014-02-11 12:49:03 )
Autor: mariafila3@wp.pl
Bardzo ciekawy i madry tekst
 
 
( 2013-12-09 14:53:23 )
Autor: elka
Lektura bardzo interesująca. Powoli zaczynamy zapominać tamte czasy. Tekst expose pozwala osobom, które pamiętają owe historyczne wydarzenia, ponownie je przemyśleć i spojrzeć na nie z perspektywy czasu. Młodzi powinni koniecznie przeczytać ten tekst, bowiem jest on pomocny w kształtowaniu własnych poglądów na minioną rzeczywistość i jej następstwa. Swoją drogą, ciekawe, czy T. Mazowiecki samodzielnie napisał całe expose (teraz, kiedy odszedł szczególnie ostro widzimy w tekście jego mądrość i przenikliwość polityczną, o którą było tak trudno w tamtych niepewnych czasach)...
Dobry materiał historyczny dla naukowców
 
 
( 2013-11-18 14:32:08 )
Autor: remidobrzynski@gmail.com
Materiał historyczny jako dokument. Niezbędny w pracach studentów czy historyków badających lata współczesnej Polski po 1980 r tzw "transformację ustrojową" Dla przeciętnego czytelnika nic nie wnoszący do jego życia. Jednak warto go mieć w swojej "biblioteczce" z uwagi na częste panele dyskusyjne aby odwołać się do realiów ówczesnego świata i warunków polityczno-ekonomicznych a także socjopsychologicznych w jakich powstawały podwaliny III RP.
Bardzo cenne przypomnienie oryginału !
 
 
( 2013-11-05 13:23:21 )
Autor: Patyk
Rozumny człowiek doczyta i zrozumie co media z tym zrobiły później... Tego nie pamięta taki szczur/bolszewia typu "pamiętliwy" z tych recenzji - ktoś mu nasikał do mózgu -) , albo rodzice "nałożyli mu różowe majteczki" ... Przepraszam, to nie byłoby w stylu T.M., ale Człowieka szanuję, choć nie ze wszystkim muszę, czy musiałem się zgadzać
Warto przeczytać - lekcja historii.
 
 
( 2013-11-04 18:29:39 )
Autor: henik@poczta.onet.pl
Swietny "tekst" godny Autora
 
 
( 2013-11-04 11:20:53 )
Autor: Katarzyna
Warty przeczytania, chocby dla celów poznawczych
 
 
( 2013-11-04 09:58:20 )
Autor: Monika
Skończcie z jego wychwalaniem
 
 
( 2013-11-04 09:36:06 )
Autor: Pamiętliwy
Premier z założenia powinien być na straży konstytucji i prawa. To co zrobił T. Mazowiecki, jego gruba kreska tzn. dogadanie się z "mafią Komunistyczną", umowa że on ich nie rozliczy z przestępczych czynów a oni w zamian nie będą mu przeszkadzać w rządzeniu, zasługuje na skazanie za czyn przestępczy przeciwko narodowi. Dziś widzimy jak ludzie powiązani wtedy z partią, UB i SB, zamiast odpowiedzieć za swoje czyny, zajmują wysokie stanowiska. Są znanymi biznesmenami, działaczami partyjnymi. Ich majątki powstałe z kapitału upadłej partii (w skład tego majątku wchodziły np. pieniądze zabrane Solidarności, pożyczka moskiewska itp.) dziś stawiają ich w szeregu milirderów. Przestańcie wychwalać T. Mazowieckiego, to mocno niestosowne, chyba że należycie do tych, ktorych gruba kreska ocaliła od więzienia.
Rzecz, którą trzeba przeczytać!
 
 
( 2013-11-04 09:35:53 )
Autor: xxl
Expose, które koniecznie trzeba znać, bo było to jedno z najważniejszych wystąpień władz w powojennej Polsce.
Bardzo dobre i krótkie wystąpienie sejmowe
 
 
( 2013-11-04 08:24:27 )
Autor: sztrzeb
Ciekawy tekst
 
 
( 2013-10-28 17:18:40 )
Autor: antydaktyl
warty poznania, mało znany a istotny dokument - polecam

Utworzone przez: Marcin Gawski