Linia nocna. 10 snów Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Linia nocna. 10 snów

Autor:
Jerzy Sosnowski
Format:
PDF, EPUB, MOBI
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
3,64 ( 33 ) Przeczytaj recenzje ( 12 )

Autor, popularny dziennikarz radiowej Trójki, próbuje zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości. Sięga więc do snów, wychodząc z założenia, że są one odbiciem ludzkich przeżyć, obsesji i lęków nie mniej istotnym niż życie na jawie. Powstał w ten sposób zbiór opowiadań, który daje się odczytywać na różnych poziomach. Jerzy Sosnowski wykazuje godną podziwu pomysłowość – każde z jego opowiadań ma indywidualny charakter, niesie inne znaczenia, zaskakuje czytelnika w oryginalny, odmienny sposób. Świetna mieszanka wątków obyczajowych z fantastyką i horrorem.

Ten darmowy e-book zawiera 10 opowiadań ze znacznie obszerniejszego, zawierającego 31 opowiadań zbioru „Linia nocna” autorstwa Jerzego Sosnowskiego.

Codzienna rzeczywistość przemienia się stopniowo w koszmar, a uwikłani w nią ludzie co chwila okazują się kimś innym. Rosnąca groza, przewrotny humor i daleka od klasycznej logika wydarzeń każą zadać pytanie: W jaką grę zostaliśmy wciągnięci?

Naczelnym tematem opowiadań Sosnowskiego jest człowiek postawiony wobec świata, który ujawnia nagle swoje drugie, nieracjonalne oblicze. Każdy miał chyba w życiu wydarzenie takie, którego nie jest w stanie do końca wyjaśnić. Tak jakby rzeczywistość odsłoniła na moment swoje drugie dno, wymykające się tradycyjnemu poznaniu i zrozumieniu. Sytuacje, które budzą w nas przeczucie istnienia jakiegoś wyższego porządku rzeczy, wcale niekoniecznie związanego z wiarą w cokolwiek. To właśnie taki „metafizyczny dreszcz” jest tematem wiodącym prozy Sosnowskiego.

Jerzy Sosnowski o „Linii nocnej”. To Stanisław Przybyszewski zauważył kiedyś, że w książkach mówi się zazwyczaj, co bohaterowi przydarzyło się za dnia - a tego, co przeżył nocą, we śnie, czytelnik musi sam się domyślić (i w dodatku mało kto podejmuje się tego wysiłku, jakby to było zupełnie nieważne!). A może należałoby ten układ odwrócić? Opisać, co dzieje się z bohaterem nocą - a linię dzienną jego biografii niech sobie dotworzy czytelnik? Napisałem więc 31 opowiadań, inspirowanych snami. Starałem się, żeby były strrraszne (przepadam za Edgarem Allanem Poe), zaskakujące, chwilami zabawne i wzruszające. I żeby dało się z nich odtworzyć życie na jawie.

O AUTORZE

Jerzy Sosnowski (ur. 1962 roku w Warszawie). Z wykształcenia polonista, imał się rozmaitych zawodów: był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, publicystą „Gazety Wyborczej”, krytykiem literackim, nauczycielem w liceum, redaktorem TVP, wykładowcą w Kolegium Nauczycielskim w Suwałkach i w Szkole Głównej Psychologii Społecznej w Warszawie, współpracownikiem kanału TVP Kultura. Współautor jednego z programów nauczania języka polskiego w szkołach średnich. Obecnie jest dziennikarzem radiowej Trójki i autorem książek, a od stycznia 2013 członkiem redakcji kwartalnika „Więź” tudzież członkiem Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.

Opublikował między innymi „Apokryf Agłai” (powieść, 2001); „Wielościan” (opowiadania, 2001); „Linia nocna” (opowiadania, 2002); „Prąd zatokowy” (powieść, 2003); „Ach” (eseje, 2005); „Tak to ten” (powieść, 2006); „Czekanie cudu” (szkice o literaturze i filmie, 2008); „Instalacja Idziego” (powieść, 2009).

Pisarz, który od samego początku podąża własną, osobistą ścieżką i ma osobny, oryginalny pomysł na literaturę. Nie jest to ani science fiction, ani literatura ściśle realistyczna, ani realizm magiczny. Jeśli już koniecznie szukać etykiety na twórczość Sosnowskiego, to byłaby to „literatura metafizycznego niepokoju”. Niepokojom tym nadaje on rozmaite formy literackie, myli tropy, zmienia punkty widzenia, miesza plany czasowe i narratorów.

Prywatnie: żonaty, entuzjasta kotów, filmu i muzyki. Lubi gotować. Ulubiony alkohol: whisky. Gdyby można było cofnąć czas, byłby muzykiem.

Recenzje
Wyświetlono rezultaty 1-12 z 12.
Doskonała pozycja.
 
 
( 2017-03-28 08:23:14 )
Autor: emp@onet.pl
Nie nudziłem się ani przez chwilę, czyta się dobrze do samego końca
 
 
( 2016-01-18 08:37:31 )
Autor: Guro
świetna, nie można się oderwać, lektura do której się wraca,
 
 
( 2014-08-05 19:15:32 )
Autor: majo
Bardzo nierówny poziom jak dla mnie
 
 
( 2014-05-02 14:52:11 )
Autor: AJB
Z klimatem.
 
 
( 2013-10-13 21:15:32 )
Autor: Peterek1
Niezłe
 
 
( 2013-10-06 21:00:42 )
Autor: zgryzek
Realizm fantastyczny ( w odróżnieniu od magicznego) opowiadań, przyjemnie skonstruowanych (wprawa narracyjna pozwoliła uwiarygodnić niewiarygodne). Przyjemne w lekturze. Senna logika przeniesiona w świat jawy, jako sprawdzający się pomysł.
Ciekawa
 
 
( 2013-10-01 18:07:37 )
Autor: JA
Zapowiada się ciekawie
 
 
( 2013-09-20 10:03:30 )
Autor: Danka
Coś innego, niż do tej pory czytałam...
Nie pociąga mnie taka literatura
 
 
( 2013-08-26 17:47:25 )
Autor: zkwasek@gmail.com
Opowiadania słabe, grafomańskie, wtórne; zbyt dużo przecinków i zbędnych średników a za mało akapitów i polotu.
 
 
( 2013-08-21 19:06:16 )
Autor: Śpiąca
jw.
Interesujaca
 
 
( 2013-08-19 04:18:49 )
Autor: Elzbieta
Bardzo polecam
 
 
( 2013-07-30 10:14:05 )
Autor: antydaktyl
Różnorodne, wciągające i zaskakujące teksty

Utworzone przez: Marcin Gawski