Minęło 1000 lat. Przewodnik historyczno-krajoznawczy po Polsce Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Minęło 1000 lat. Przewodnik historyczno-krajoznawczy po Polsce

Autor:
Andrzej Mirski
Format:
PDF, EPUB, MOBI
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
4,09 ( 76 ) Przeczytaj recenzje ( 43 )

Książka ta przedstawia początki naszej państwowości, czyli wydarzenia rozgrywające się około 1000 lat temu. Oprócz opisów historycznych faktów znajdziemy w niej także wskazówki gdzie szukać zabytków z tego okresu – jest więc ona rodzajem przewodnika. Autor książki nie przestrzega zasad poprawności politycznej, której hołdują nudne, szkolne podręczniki. Uwzględnia też wyniki najnowszych badań naukowych, które często przeczą utartym przez stulecia poglądom na wiele istotnych spraw.

Ujawnia, że Piast – założyciel pierwszej polskiej dynastii – uzyskał władzę prawdopodobnie w wyniku przewrotu (niewykluczone, że krwawego), i że nie był wcale kołodziejem ale opiekunem (piastunem) książęcych dzieci. Nie waha się podać informacji, że Mieszko I zanim ożenił się z Dobrawą, miał siedem żon (na raz).

Były to bardzo burzliwe i niespokojne czasy. Czasy krwawych i okrutnych wojen, często o podłożu ekonomicznym – chodziło po prostu o zdobycie łupów, w tym także ludzi, których później sprzedawano jako niewolników. Zdobywane grody, które nie chciały się poddać palono a broniące się załogi i pozostałą ludność mordowano lub, w najlepszym razie, przesiedlano. W ten to, typowy dla ówczesnych czasów sposób, wykuwała się Polska państwowość.

Tereny ówczesnej Polski były też terenem walk o podłożu religijnym – wprowadzanie wiary chrześcijańskiej spotykało się często z oporem wierzących w pogańskie bóstwa, który zbrojnie tłumiono – nie zawsze zresztą z powodzeniem. Z drugiej strony nawracani poganie nie patyczkowali się z pojawiającymi się u nich misjonarzami. Przykładem może być św. Wojciech, którego zamordowano, obcięto mu głowę a ciało wrzucono do rzeki.

Nieustającym problemem ówczesnych Polskich władców było też zagrożenie ze strony państw leżących na zachód od Polski, dla których tereny zamieszkiwane przez Słowian były częstym obiektem ataków. Jednym z istotnych celów tych ataków było porywanie ludzi i czynienie z nich niewolników. O tym, jak poważne było to zagrożenie może świadczyć fakt, że najprawdopodobniej samo słowo słowianin pochodzi od łacińskiego słowa sclavus – niewolnik (warto jednak podkreślić, że istnieje kilka innych teorii na temat pochodzenia tego słowa).

Książka ta nie wyczerpuje rzecz jasna pasjonującego tematu początków Polskiej państwowości. Ma Cię ona raczej czytelniku zachęcić do zainteresowania się tym tematem. Do sięgnięcia po inne lektury i oczywiście do historyczno-krajoznawczych podróży po Polsce.

W książce przedstawiono, oprócz powszechnie znanych miast takich, jak Kraków, Gdańsk, czy Sandomierz, także miejscowości mało znane przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju: Podegrodzie w Beskidzie Sądeckim, Tropie nad Jeziorem Rożnowskim, Gorzędziej nad Wisłą, Kazimierz Biskupi koło Konina i szereg innych.

Redakcja i okładka: Krzysztof Jahn

Recenzje
Wyświetlono rezultaty 41-43 z 43.
Książkę warto mieć
 
 
( 2013-05-26 14:15:42 )
Autor: marta
Informacje syntetyczne, mogą zachęcić do szerszego zapoznania się z tematem i pogłębienie wiedzy w innych bardziej szczegółowych opracowaniach. Jeżeli nawet ktoś nie interesuje się historią to przeczyta ją z zaciekawieniem.
Pozyteczna, powinno być więcej tego rodzaju książek.
 
 
( 2013-05-08 12:39:00 )
Historia Polski może być całkiem ciekawa
 
 
( 2013-04-18 10:41:27 )
Autor: antydaktyl
zamierzam jeszcze coś przeczytać na ten temat

Utworzone przez: Marcin Gawski