Wiersze o kwiatach Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Wiersze o kwiatach

Autor:
praca zbiorowa
Format:
PDF, EPUB, MOBI
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
4,74 ( 19 ) Przeczytaj recenzje ( 7 )

Zebraliśmy w jednym, elektronicznym tomie kilkadziesiąt wierszy napisanych przez polskich poetów mniej więcej sto lat temu, tworzących w konwencji Młodej Polski – kierunku w sztuce (literaturze, malarstwie, muzyce), który wychodził z założenia, że zachodnia cywilizacja nie ma już człowiekowi nic więcej do zaoferowania, a świat zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Wiersze, które wybraliśmy z bogatego zbioru ówczesnych utworów, to wiersze o kwiatach. Kryterium było jedne: w tytule musi być nazwa jakiejś rośliny, która kwitnie.

Tajemniczy urok kwiatów, ich ulotne piękno nieco złagodziło ciężar młodopolskiej, dość dusznej atmosfery. Ale nie do końca. Zresztą poeta smutny, cierpiący, to przecież poeta piszący najpiękniej. Młodopolscy poeci często pisywali o kwiatach i, szerzej, o przyrodzie. Zapewne szukali w niej pocieszenia i ukojenia, skoro na świat im współczesny patrzyli niezbyt przychylnie.

Te wiersze warto czytać powoli, delektując się każdym słowem, najlepiej kilkakrotnie. Tym bardziej, że pierwsze odczytanie niektórych z nich może być trudne – czasem zagęszczenie znaczeń i metafor jest tam tak znaczne, że aby je rozwikłać jedno odczytanie nie wystarczy. Może się zdarzyć, że trud ten Ci się opłaci, i poczujesz Czytelniku powiew absolutu wylatujący z ekranu elektronicznego urządzenia, na którym odczytujesz tego e-booka.

(jch)

Recenzje
Wyświetlono rezultaty 1-7 z 7.
Warto poczytać,o ile ktoś lubi wiersze w których przeplata sie między innym temat kwiató
 
 
( 2015-03-06 09:29:13 )
Autor: zdzich1958
Cieszę się, że mogę wybrać i przeczytać udostępniane e-booki. Dziękuję!
 
 
( 2014-09-22 01:47:37 )
Autor: hanna
Ladne ale nie wszystkie są zgodne z moimi upodobaniami.
 
 
( 2014-05-24 08:35:53 )
Autor: alicjag
Bardzo subtelne wiersze .
 
 
( 2013-12-12 10:51:57 )
Autor: Alicja
Piękny wybór
 
 
( 2013-11-10 19:22:18 )
Poezja...
 
 
( 2013-10-18 14:04:29 )
Dobre na wiosnę
 
 
( 2013-04-18 10:25:55 )
Autor: jch
i na kryzysowe czasy

Utworzone przez: Marcin Gawski