Palma, jajko i śmigus w praktykach wielkanocnych ludu polskiego Pobierz za darmo

Podaj swój adres email, na który wyślemy Ci wiadomość umożliwiającą pobranie e-booka w każdym, dostępnym u nas formacie. Jeśli ta wiadomość nie dotrze do Ciebie (e-maile z różnych powodów nie zawsze docierają do adresata lub docierają z dużym opóźnieniem), użyj innego adresu.

Strona główna

Palma, jajko i śmigus w praktykach wielkanocnych ludu polskiego

Autor:
Franciszek Gawełek
Format:
PDF, EPUB, MOBI
Ocena:
Oceń

Zachęcamy do wypełnienia poniższych pól. Jeśli jednak tego nie zrobisz to i tak Twoja ocena będzie się liczyć do średniej. Wpisane teksty pojawią się jako dostępne dla wszystkich po akceptacji przez moderatora.


Wypełnienie tego pola nie jest konieczne, aby Twoja recenzja ukazała się w serwisie. Jeśli je wypełnisz, to otrzymasz e-mail z tekstem recenzji, którą tu wpisałeś. Jeśli wpisałeś dłuższą recenzję warto, abyś zachował jej kopię w swoim komputerze.

 
 
4,28 ( 46 ) Przeczytaj recenzje ( 21 )

Magiczny, fascynujący świat pogańskich obrzędów, które przejęło chrześcijaństwo. Okazuje się, że wszystkie trzy atrybuty Świąt Wielkanocnych: palma, jajko i śmigus pojawiły się w kulturze wiele tysięcy lat temu. Dzięki tej publikacji dowiesz się jaki był ich sens i znaczenie – dlaczego były ważne. Nie tylko w Polsce ale także w innych krajach Europy i świata. Zobaczysz jak wiele różnorodnych, często bardzo oryginalnych obrzędów było z nimi związanych. Książka ta ukazała się drukiem ponad 100 lat temu co tylko zwiększa jej atrakcyjność dla współczesnego czytelnika.

Wśród starych, zakurzonych książek sprzed ponad wieku, dziś trudno dostępnych, bo w oryginale niskonakładowych i – jakbyśmy teraz powiedzieli – niszowych, znajdują się często „perełki”. Taką jest książeczka Franciszka Pawełka pt. „Palma, jajko i śmigus w praktykach wielkanocnych ludu polskiego”. Jest to etnograficzna praca napisana w 1911 r. i poświęcona trzem tytułowym symbolom wielkanocnym.

Znajdziemy tu nie tylko szczegółowe omówienie źródeł tych tradycji, tkwiących w starożytności i pogaństwie, ale także bogaty zbiór zwyczajów wielkanocnych praktykowanych nie tylko w granicach etnicznych Polski sprzed pierwszej wojny światowej, ale wśród narodów sąsiednich. Dowiemy się też, w jaki sposób ewoluowały, bądź też całkowicie zmieniały postać prastare kulty drzewa (związanego z palmą), jajka oraz śmigusa (związanego z kultem wody i ognia). Książeczka jest – chciałoby się powiedzieć – urokliwa, choćby ze względu na styl języka, ale i dlatego, że okiem etnografa z początku XX wieku można zobaczyć najstarsze wierzenia Sumerów, Persów, Hindusów, Egipcjan, czy Rzymian w postaci bardzo zwięzłej i zawężonej do trzech symboli. Choć jest to praca typowo naukowa (zawiera mnóstwo przypisów, cytatów i bibliograficznych odniesień), to jej treść z pewnością zainteresuje nie tylko specjalistów i warto, by szersze grono czytelników się z nią zapoznało. Przedstawiamy więc obszerne fragmenty książeczki, z której usunięto większość cytatów i przypisów niezbędnych specjalistom. Dla zachowania atmosfery epoki autora zachowana została pisownia oraz czcionka zbliżona do druków tamtych czasów. Tekst jest podzielony na cztery części: ogólne wprowadzenie oraz trzy rozdziały – każdy z osobna poświęcony jednemu z tytułowych symboli wielkanocnych. Przed tym dodaliśmy kilka zdań o Franciszku Gawełce – to bardzo ciekawa, przedwcześnie zmarła, postać. Profesjonalistom zapewne świetnie znana, ale nam laikom należy się kilka słów.

Po tej lekturze „Palmy, jajka i śmigusa” nie sposób nie zadać sobie pytania, w jaki sposób dzisiaj obchodzimy święta wielkanocne? Niektóre ze zwyczajów opisywanych przez Gawełka są ciągle kultywowane, inne zaś zmieniły z czasem formę a niekiedy i symbolikę, bądź też całkiem odeszły w zapomnienie. Istnieje też całe bogactwo innych – regionalnych i rodzinnych – zwyczajów związanych (albo i nie!) z tymi trzema symbolami. Ich przypomnienie, lub odnalezienie pozostawiamy Czytelnikom.

Krzysztof Jahn, Jacek Chołoniewski

Recenzje
Wyświetlono rezultaty 21-21 z 21.
Wiele naprawdę ciekawych informacji
 
 
( 2013-03-21 12:14:46 )
Autor: jch
jeden z licznych przykładów: wyjaśnienie co to jest "inkluz"

Utworzone przez: Marcin Gawski